Rotavirus je nejčastější příčinou průjmu u malých dětí
Rotavirové infekce jsou nejčastější příčinou průjmu u malých dětí. Každý rok se s touto infekcí léčí v nemocnici 4000 dětí, 32.000 potřebuje ambulantní ošetření a 130.000 se léčí doma. Za posledních pět let usmrtily tyto infekce v Česku tři děti do dvou let věku. Novinářům to řekl docent Petr Pazdiora z infekční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Dodal, že nejvíce případů je od listopadu do ledna, už tradičně se v těchto dnech nemocnice v řadě míst potýkají s náporem pacientů s rotavirovou infekcí.
"U dětí do tří let věku je šestkrát větší pravděpodobnost, že se budou léčit v nemocnici s průjmem z rotavirů než s obecně obávanou salmonelózou," připomněl Pazdiora.
Helena Ambrožová z infekční kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce dodala, že s rotavirovou infekcí se setká do pěti let věku prakticky každé dítě. Onemocnění se projevuje horečkou, zvracením, bolestmi břicha a průjmem. Rotaviry se šíří kontaktem mezi dětmi, virus vydrží na hračkách a rukou i několik dnů a je relativně odolný vůči dezinfekčním prostředkům.
Podle předsedkyně České vakcinologické společnosti Hany Cabrnochové mohou rodiče chránit své děti před touto infekcí očkováním. Plošná vakcinace by stála ročně 500 milionů korun, na to stát nemá peníze. Rodiče mohou koupit pro své dítě vakcínu za zhruba 5000 korun.
"Informaci o této možnosti by měli dostat všichni rodiče. Přednostně by měly být vakcínou chráněny děti, u kterých očekáváme, že budou do dvou let věku hospitalizovány, především z důvodu plánovaného chirurgického výkonu," vysvětlila lékařka.
Nemoc se rychle šíří v dětských kolektivech, proto podle Cabrnochové odborníci zvažují i to, že by měly být očkovány všechny děti v kojeneckých ústavech. "Zde jsem ale narazili na legislativní problém. Tito kojenci bývají málokdy právně volní, a tak je potřeba získat souhlas jejich rodičů. To bývá velmi obtížné," řekla Cabrnochová.
První dávku vakcíny je možné podat již v devátém týdnu života dítěte, do té doby by podle Cabrnochové měli být rodiče o možnosti očkování informováni. Evropští vakcinologové plošné očkování doporučují. Od loňského roku se plošně očkuje v Belgii, Lucembursku a Rakousku, letos se začalo plošně očkovat také v Německu.
Zdroj: ČTK