Přeskočit na obsah

Ročně přibude v ČR na 800 lidí s hepatitidou C, hlavně narkomani

V Česku každoročně přibude přes 800 nových pacientů se žloutenkou C. Nemoc řádí hlavně mezi narkomany, je mezi nimi stokrát více nakažených. Infekcí jsou zasaženy v průměru tři desetiny procenta obyvatel, ale 35 procent injekčních narkomanů. Mezi dlouhodobými uživateli dokonce přes 60 procent. Novinářům to řekl docent Petr Urbánek z interní kliniky Ústřední vojenské nemocnice.

Na nebezpečí virového zánětu jater C, proti němuž není očkování, upozorní Pražany dvoudenní osvětová akce. V Světovém dni hepatitid mohli až do pondělního večera přijít k informačnímu stanu u stanice metra Anděl, dnes v úterý je stan u stanice metra I.P.Pavlova. Jsou to místa, kde se soustřeďuje drogová komunita.

Hostesky dají zájemcům letáček a jako dárek klíčenku, která je zároveň otvírákem. Pohled na klíčenku v případě potřeby připomene, kde hledat pomoc: na telefonním čísle 800 33 11 22 nebo na www.zloutenka-c.cz. V ulicích se lidé setkají v těchto dnech také s plakátem loutky, který popisuje nejčastější způsoby přenosu nákazy.

"Motto kampaně Nebuď loutkou v rukách osudu apeluje na osobní odpovědnost každého člověka. Pokud má kdokoli pochybnost, zda nepatří mezi nakažené, může se obrátit na lékaře na anonymní bezplatné telefonní lince nebo na internetu," řekl ČTK za organizátory kampaně Jiří Pešina.

Urbánek připomněl, že od roku 2001 se v Česku očkují všechny děti proti hepatitidě B, očkování je možné i proti hepatitidě A. Chráněni jsou všichni zdravotníci, zdravotnictví bývalo dříve místem častých nákaz. Nyní se rizikové skupiny mění, nejrizikovější jsou injekční uživatelé drog. Mají kůži a často i sliznice narušené vpichy, nedodržují zásady osobní hygieny, půjčují si jehly a nechrání se při sexu.

Urbánek uvedl, že když se u člověka závislého na drogách zjistí hepatitida C v akutní fázi, musí být léčen v nemocnici na infekčním oddělení. Podpisem musí stvrdit, že byl poučen o cestách přenosu. Je poučen o tom, že nemá půjčovat nikomu jehly, kartáček na zuby či holicí strojek, při sexu užívat prezervativ a každou otevřenou ránu si ošetřit tak, aby se krev nedostala na porušenou kůži druhého člověka.

Lidé závislí na drogách, kteří trpí hepatitidou C, nesmějí darovat krev, orgány, tkáně ani sperma. Měli by být zařazeni do programu výměny injekčních stříkaček.

Léčba infekce je úspěšnější, čím dříve se zahájí. Záleží i na tom, zda pacient dodržuje léčbu a jak ji snáší. Pokud má potíže a dávky se musejí snižovat, bývá vyléčení složitější. Moderní léky umožňují vyléčit až 75 procent nakažených, dodal Urbánek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…