Ročně přes 100.000 lidí v ČR utrpí popáleniny, které léčí lékař
Ročně přes 100.000 lidí v Česku utrpí popáleniny, které vyžadují zásah lékaře. Většina se léčí ambulantně, u 4000 je nutná hospitalizace. Náklady na léčbu dospělého jsou až 2,5 milionu korun, u dětí o milion méně. Nejčastěji musejí do nemocnice s popáleninami děti.
"Až 40 procent popálenin se stane dětem a jejich stav je často vážný, proto je podíl dětských pacientů v nemocnicích vyšší," vysvětlila Dagmar Seidlová z Fakultní nemocnice Brno-Bohunice. Nejčastěji jsou hospitalizovány děti do čtyř let. Popáleniny jsou u dětí mnohem závažnějším poraněním než u dospělých. Jejich život ohrožuje popálenina na pěti procentech těla. Dlaň dítěte včetně prstů představuje jedno procento.
Podle statistik jsou v Česku nejčastější popáleniny horkou tekutinou a párou, je to 60 procent případů. Čtvrtinu popálenin způsobí oheň, kolem tří procent úraz elektrickým proudem a čtyři procenta poleptání chemikálií.
Menší popáleniny ošetří chirurgické ambulance všech nemocnic. Těžké a rozsáhlé popáleniny se léčí v popáleninových centrech - na Vinohradech, v Brně a Ostravě.
Popáleniny třetího stupně vždy vyžadují přijetí do nemocnice. Provází je popáleninový šok, který trvá tři dny až dva týdny. Popáleninový šok vede ke ztrátě tělesných tekutin a hrozí selhání orgánů. Proto pacient dostává infuzní roztoky. Pokud se nadýchal kouře a má potíže s dýcháním, připevní mu lékař masku s kyslíkem. Při šoku se může za pár hodin vytvořit žaludeční vřed. Tomu lze zabránit včasným podáním léků.
Léčba rány se zahajuje třetí až pátý den po úrazu. Nejprve se odstraní odumřelá tkáň. Na plochu se přiloží dočasný kožní kryt, pod ním se rána hojí. Následuje autotransplantace kožními štěpy nebo kožním krytem. Na popálených místech se tvoří jizvy, které mění barvu a tvar. Je to problém nejen estetický. Kůže táhne, snižuje se pohybový rozsah kloubů. Popálený může mít problémy například s chůzí, proto je nutná i léčba jizev.
Zdroj: ČTK