Robot na Homolce provedl nejvíce cévních operací na světě
Robot v pražské Nemocnici Na Homolce provedl nejvíce cévních operací na světě. Zatímco špičková světová pracoviště mají na kontě v průměru 30 těchto výkonů, primář tamního oddělení cévní chirurgie Petr Štádler provedl tento týden již 100. robotickou operaci cév. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.
"Jubilejní 100. pacientkou byla dvaačtyřicetiletá Marcela Malá z Rakovníka," upřesnila. Pacientka podstoupila operaci, při níž jí robot přemostil uzávěr pánevní tepny cévní protézou.
"Již několik let mě pobolívala noha a v poslední době jsem při chůzi musela po pár metrech zastavovat, jak mě noha bolela a brněla," popsala pacientka. Ultrazvuk ukázal ucpané tepny. O robotu nikdy předtím neslyšela, a tak se zákroku trochu obávala. "Teď už se ale cítím dobře, noha mě nebolí," řekla pár dní po operaci žena.
První robotickou operaci cév provedli odborníci Na Homolce v listopadu 2005. Operace za pomoci robota trvá zhruba stejně dlouho jako klasická otevřená operace, robot ale je mnohem přesnější a může operovat i na obtížně přístupných místech. Operační nástroje se do těla dostanou drobnými otvory, není třeba velkých řezů. Pro pacienta to znamená menší zátěž, rychlejší hojení i návrat do běžného života.
Oddělení cévní chirurgie dělá roboticky pět až osm procent operací. Souvisí to s omezenou kapacitou robotického sálu. Nejčastěji provádí robot přemostění mezi aortou a jednou nebo oběma stehenními tepnami. Nejnáročnější jsou operace výduti břišní aorty a pánevních tepen.
Odborníci z Homolky mají podle Kalouskové na kontě více světových prvenství - v březnu 2006 operovali ve světové premiéře izolovanou výduť na pánevní tepně a o dva týdny později i výduť na břišní aortě, druhý zmiňovaný zákrok byl předtím proveden pouze v německém Düsseldorfu. Hned v dubnu téhož roku provedli ojedinělou rekonstrukci břišní aorty a části pánevního řečiště s použitím cévní záplaty, čímž výrazně kleslo riziko vzniku infekce.
Zdroj: ČTK