Režisér Moore v novém dokumentu kritizuje zdravotnictví v USA
Příběhy obyčejných Američanů, jejichž životem otřásla úroveň zdravotní péče a v některých případech jej i ukončila, zachytil americký režisér Michael Moore. Moorea proslavil zejména kontroverzní protibushovský dokument Fahrenheit 9/11. Jeho nový snímek s názvem Sicko, kritizující systém amerického zdravotnictví a farmaceutické společnosti, se v českých kinech objeví příští čtvrtek.
Problémy, na které snímek poukazuje, se podle tvůrců nevztahují jen na pacienty bez drahé zdravotní pojistky, ale také na všechny pojištěné, přičemž jde často o zanedbání nejzákladnější zdravotnické péče.
Snímek, který dnes novinářům představila společnost Palace Cinemas, jde ve stopách předešlých filmů kontroverzního režiséra Moorea. Jde zejména o oscarový snímek Bowling for Columbine, kritizující prodej střelných zbraní v USA, a dokument Fahrenheit 9/11, v němž se terčem Mooreovy kritiky stal americký prezident George Bush. Letos na jaře se Moore dostal do potíží, když ho americké úřady vyšetřovaly kvůli jeho cestě na Kubu, kde pro film Sicko natáčel některé sekvence. Embargo uplatňované Spojenými státy vůči tomuto komunistickému ostrovu neumožňuje občanům USA Kubu navštívit, pokud nemají zvláštní povolení. Ministerstvo financí USA zaslalo Mooreovi dopis, v němž vyjádřilo obavy, že filmař odjel na Kubu bez souhlasu amerických úřadů, a vyzvalo ho, aby důvod své cesty náležitě vysvětlil a aby sdělil jména dalších zúčastněných osob.
Producentka filmu Megan O'Harová tehdy vyšetřování označila za politicky motivované. Podle ní bylo zahájeno z iniciativy vlády prezidenta Bushe.
Tématem amerického zdravotnického systému se Moore prý začal zabývat už v roce 1999, kdy dělal v televizi pořad The Awful Truth (Hrozná pravda). "První epizodu jsme natáčeli s mužem, kterému pojišťovna odmítla zaplatit transplantaci, brzy po odvysílání však změnila názor. Napadlo nás udělat z toho celý film. Vzít deset lidí, každému dát deset minut a zkusit jim zachránit život. Kritizuji systém. Z velké části je totiž založen na maximalizaci zisku. A když jde o zdraví, zisk by v tom neměl hrát roli," shrnuje Moore.
Součástí dokumentu jsou informace od lidí pracujících ve zdravotnictví, zveřejnění zdravotní dokumentace údajně poškozených pacientů a srovnání zdravotní péče v USA, Kanadě, Británii a Francii.
Zdroj: ČTK