Renální denervace poprvé ultrazvukem
Renální denervace pomalu získává své pevné místo v léčbě farmakorezistentní hypertenze. Tuzemská kardiologie tento nástup zachytila v reálném čase a výkon se nyní provádí na šesti českých pracovištích. Prvním z nich byla Nemocnice Na Homolce (NNH), kde byl první pacient takto léčen už na počátku roku 2009.
Zdejší lékaři již provedli touto metodou v jejích různých podobách od počátku roku 2009 přes 200 zákroků, některé z nich ve spolupráci s americkými odborníky, a to několikrát i ve světové premiéře. Zákrok vychází z faktu, že eferentní vlákna sympatiku procházejí po povrchu renálních tepen (resp. v adventicii) a jsou důležitou součástí zpětnovazebných mechanismů regulace krevního tlaku. K přerušení sympatického nervového zakončení se dosud používala radiofrekvenční energie aplikovaná z katetru zavedeného do renální tepny. Energie procházela přes stěnu cévy až k nervovým vláknům na jejím povrchu. Tým z NNH nyní otevírá cestu pro méně invazivní způsob za využití ultrazvuku. Prvních deset nemocných podstoupilo tento zákrok v dubnu letošního roku.
Pokud jde o kompenzaci hypertenze, byl dokumentován výrazný pokles zvýšeného krevního tlaku již po měsíci, další pokles se prokázal po třech měsících, nyní se očekávají data po půl roce od provedení zákroku.
V průměru činilo po třech měsících od zákroku pokles systolické složky krevního tlaku 26 mm Hg a diastolické složky 13 mm Hg, přičemž pacienti neměli žádné závažnější komplikace. Tyto výsledky již byly prezentovány i na mezinárodním fóru. Jen o pět měsíců později, opět ve světové premiéře, lékaři NNH postup zdokonalili tím, že působili ultrazvukovou energií transkutánně, do ledvinné tepny zavedli pouze zaměřovací (trigovací) katetr. Takto byli před třemi týdny léčeni čtyři nemocní.
„Využití ultrazvuku má oproti radiofrekvenčnímu proudu několik výhod. Odstraňuje nežádoucí přímé zahřívání stěny tepny a následný otok. Navíc se zákrok nemusí provádět opakovaně, postačí jen jediná aplikace. Rovněž doba působení ultrazvukovou energií je mnohonásobně kratší – radiofrekvenční aplikace trvá dvě minuty, zatímco ultrazvukem je to pouhých 20 sekund,“ říká primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC. „Tento způsob je méně invazivní, protože se zcela vyhýbá působení energie přes cévní stěnu. Doposud se totiž jakákoli energie, která měla přerušit nervové svazky vedoucí kolem cévy, musela aplikovat pomocí katetru zavedeného dovnitř ledvinné tepny. Aby energie dosáhla svého cíle – jednotlivých nervových svazečků – musela projít celou strukturou cévní stěny, a tím ji více či méně poškozovala. V případě, že se energie aplikuje přes kůži vně těla nemocného, při přesném zaměření (fokusování) nezasáhne cévní stěnu, a tedy mnohem méně zatěžuje pacientův organismus. Kromě toho je tato metoda cestou k tomu, aby se v budoucnu celý zákrok renální denervace mohl dělat jen ambulantně bez jakéhokoli invazivního vstupu do cévního systému,“ vysvětlil primář Neužil.
Renální denervace ovlivňuje patofyziologické procesy nejen na úrovni ledvin, ale i celého organismu. Otevírají se tedy před ní i jiné terapeutické oblasti, kde by snížení aktivity sympatiku mohlo vést k pozitivnímu působení na progresi onemocnění. Může jít o srdeční selhání, fibrilaci síní, spánkovou apnoi, komorové tachyarytmie rezistentní k léčbě, metabolický syndrom, kde je přítomná pouze mírná hypertenze, izolovanou systolickou hypertenzi nebo například renální insuficienci.
Zdroj: Medical Tribune