Rektoři odmítají převod FN na firmy, v nichž by VŠ měly minoritu
Rektoři nesouhlasí s připravovanou změnou fakultních nemocnic (FN) na akciové společnosti s minoritním podílem univerzit. Tvrdí, že tento krok univerzitám neumožní ručit za obsah a kvalitu lékařského vzdělání a povede k postupnému zhoršování zdravotnické péče. Shodli se na tom na společném dvoudenním zasedání pléna české a slovenské konference rektorů, které dnes skončilo v Uherském Hradišti. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že univerzity se nemají čeho obávat, a že ho postoj rektorů velmi mrzí.
Předseda České konference rektorů a rektor České zemědělské univerzity Jan Hron ČTK sdělil, že konference podporuje vznik takových univerzitních nemocnic, v kterých budou mít veřejné vysoké školy rozhodující kompetence, nikoliv minoritní.
Připravovaný zákon počítá s tím, že 66 procent akcií by vlastnil stát, zbylých 34 procent akcií by připadlo dané veřejné vysoké škole. Zisk by pak nemocnice investovala do zdravotnických či vědeckých a vzdělávacích projektů. Podle ministerstva převod fakultních nemocnic na akciové společnosti neznamená privatizaci.
Cikrt upozornil na to, že univerzity v současné době nemají ve fakultních nemocnicích žádný podíl, nový zákon jim však podíl nabízí. "Stát do takového subjektu vloží miliardy, univerzity pak svoje know-how," doplnil. Připravované znění zákona bude podle něj pro veřejné vysoké školy výhodnější a i přes jejich minoritní podíl ve společnosti jasně stanoví, kdy stát nemůže univerzitu obejít.
Zamýšlený převod budoucích univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti je jednou z nejspornějších částí plánované vládní reformy zdravotnictví. Oponenti se obávají, že by tento krok ministerstva zdravotnictví mohl otevřít cestu k privatizaci nemocnic a odvádění části veřejných prostředků ze zdravotnictví. Proti návrhu již vystoupili také například někteří lidovci, sociální demokraté a členové Českomoravské konfederace odborových svazů.
Zdroj: ČTK