Rekonstrukce nemocnice
Mostecká nemocnice potřebuje podle předsedy sněmovního hospodářského výboru a šéfa mostecké místní organizace ODS Oldřicha Vojíře půl miliardy korun na rekonstrukci budov. Zdravotnické zařízení zahájilo činnost v roce 1975 a kromě nevyhovujícího technického stavu je nezbytná i jeho celková modernizace, řekl Vojíř. Ústecký kraj jako zřizovatel nemocnice bude pro příští rok požadovat na investice 173,5 milionu korun.
"Jsme teprve na začátku, žádost o dotaci ze státního rozpočtu musí projít složitým schvalovacím procesem," uvedl Zbyněk Šebesta z tiskového oddělení kanceláře ústeckého hejtmana.
Na nutnost rozsáhlých úprav upozornil i ředitel nemocnice Vladimír Müller. "Budovy jsou přes 30 let staré, jejich údržba je obrovským problémem. Investice je více než potřebná, s výjimkou jedné větší akce se vlastně nic zásadního neudělalo," doplnil.
V uplynulých letech stát poskytl mostecké nemocnici dotaci 110 milionů korun na rekonstrukci operačních sálů. "Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem získala ze státního rozpočtu miliardu korun. Pro mosteckou nemocnici bych si představoval polovinu této částky rozloženou do tří až čtyř let. Vzhledem ke své velikosti a rozsahu poskytovaných služeb si zaslouží být po ústecké nemocnici druhým nejmodernějším a špičkově vybaveným zdravotnickým zařízením v Ústeckém kraji," uvedl Vojíř.
O vyčlenění peněz ze státního rozpočtu pro mosteckou nemocnici se chce přimluvit u ministra zdravotnictví Tomáše Julinka, který v pátek během cesty po Ústeckém kraji navštíví i nemocnici a pracoviště záchranné služby v Mostě.
Mostecká nemocnice vyžaduje podle Vojíře rekonstrukci budov včetně vytápění a výměny elektroinstalace i postupnou obnovu přístrojového vybavení. "Z odvedených výkonů nemocnice neušetří a kraj také nemá dostatek peněz. Stavební úpravy navíc přinesou v regionu s dlouhodobě nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi i řadu pracovních příležitostí," dodal.
Vojíř nevyloučil, že se Julinek bude zajímat i o problémy mostecké nemocnice související s péči o pacienty. Nemocnice čelí čtyřem trestním oznámením nespokojených klientů či jejich příbuzných.
Policie vyšetřuje od loňského léta dvě trestní oznámení na lékaře z gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice. Obrátili se na ni rodiče, jejichž děti se narodily mrtvé nebo zemřely krátce po porodu. Lékaři se podle nich novorozencům dostatečně nevěnovali. Za jedno úmrtí kriminalisté v lednu už dva lékaře obvinili, druhý případ teprve vyšetřují.
Zabývají se i trestním oznámením devětadvacetiletého bývalého pacienta nemocnice Petra Mrázika, který lékaře infekčního oddělení a chirurgie viní ze zanedbání péče a ublížení na zdraví. Trestní oznámení na mosteckou nemocnici podal i penzista František Vítek z Nové Vsi v Horách na Mostecku. Personál interního oddělení podezírá z podílu na úmrtí své manželky.
Situací v mostecké nemocnici se zabývá i Ústecký kraj jako její zřizovatel a také Svaz pacientů ČR.
Zdroj: ČTK