Přeskočit na obsah

Regulační poplatky u lékaře platí od ledna také vězni

Regulační poplatky u lékaře, za léky a v nemocnici musejí od ledna platit také vězni. Podle dostupných údajů se počet vyšetření, která absolvují obvinění a odsouzení, pohybuje mezi 400.000 až 500.000 za rok. Nemocnost mezi vězni je o něco vyšší než u ostatní populace. Je to dáno především psychickým napětím, které souvisí se specifickými podmínkami pobytu ve vězení.

Vedoucí tiskového oddělení Vězeňské služby ČR Robert Káčer na dotaz ČTK sdělil, že generální ředitel vězeňské služby vydal nařízení, jímž upravil způsob úhrady regulačních poplatků ve věznicích.

"Pokud poskytne péči podléhající poplatku zařízení vězeňské služby, strhne věznice obviněnému nebo odsouzenému částku z účtu. V případě, že vězeň nemá dostatek peněz, povede vězeňská služba částku jako pohledávku a bude ji vymáhat," upřesnil.

Pokud vězně ošetří zařízení mimo síť vězeňské služby, kam spadá i lékárna, uhradí vězeňská služba poplatek z účtu vězně. Pokud ale vězeň peníze na účtu nemá, oznámí to věznice zdravotnickému zařízení, které si pak částku od vězně samo vymáhá.

Vězni podstupují povinně vstupní prohlídku při nástupu do vazby nebo výkonu trestu. V případě vazby nebo trestu kratšího než tři měsíce se nemění registrace u lékaře, pacient zůstává v kartotéce svého původního praktika. Pokud nastupuje trest delší než tři měsíce, je nutná přeregistrace u praktika. Ta souvisí s prohlídkou, která je zatížena poplatkem.

Zdravotní pojištění za vězně platí stát, přesněji vězeňská služba ze státního rozpočtu. Nadstandardní péči nad rámec zdravotního pojištění si hradí vězni sami. Pokud jim lékař předepíše lék, na který se doplácí, a oni na to nemají peníze, uhradí doplatek vězeňská služba. Částku pak po vězni vymáhá.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…