Přeskočit na obsah

Registrované sestry nahrazují levnější zdravotničtí asistenti

Britské zdravotnictví začíná výrazně pociťovat úsporná opatření. Britové chystají propustit až 10 procent zdravotníků, kteří pracují v rámci NHS. Vedle toho začínají britské nemocnice nahrazovat kvalifikované zdravotní sestry levnější pracovní silou. Práci vzdělaných zdravotníků s registrací přebírají neregistrované sestry, kterým nemocnice mohou zaplatit méně peněz, informuje server Health Service Journal

Mezi nemocnice, které mají tyto změny v plánu, patří například Fakultní nemocnice v Leedsu nebo Univerzitní nemocnice ve Východním  Kentu (East Kent Hospital University Foundation).

Podle informací některých ředitelů britských nemocnic dochází k této změně v důsledku finančních problémů britského zdravotnictví a nedostatku zkušených kvalifikovaných sester.

Jedním z dalších důvodů této změny je nárůst využívání moderních technologií v nemocnicích. Aktuální zdravotní stav pacientů stále více sledují elektronické přístroje, jejichž obsluhu zvládnou i zdravotničtí asistenti. Kvalifikované sestry tak na mnohých místech přicházejí o práci.

V Británii existuje několik stupňů zařazení sester podle odbornosti. Podle odborného zařazení se také odvíjejí platy jednotlivých tříd. Sestry na úrovni "band 2-3" jsou tzv. zdravotničtí asistenti, "band 5" – kvalifikované zdravotní sestry, jejichž příjem činí kolem 27 tisíc - 30 tisíc liber ročně (810 tisíc - 900 tisíc korun).

Mluvčí Fakultní nemocnice v Sheffieldu (Sheffield Teaching Hospital Foundation Trust) připustil, že zdravotničtí asistenti získali v průběhu uplynulých let takové zkušenosti a praxi, která jim umožňuje občas vykonávat takové činnosti, které dříve náležely pouze kvalifikovaným nelékařům.

DÁLE ČTĚTE:
Hospitals to replace nurses with lower paid assistants to cut costs  

Někteří přední zástupci zdravotních sester v Británii však nesouhlasí s tím, že by kvalifikované sestry dnes nahradily počítače. „Ano, dnes máme přístroje, které pípají, když je pacientovi zle. Ale pomoci pacientovi umí jedině člověk,“ cituje server členku vedení jedné z velkých nemocnic v Británii.

Časopis Nursing Times v říjnu zveřejnil průzkum, který však ukazuje možná rizika spojená s využívání moderních technologií při sledování pacientů. Velká část zdravotních sester si povšimla, že nárůst sledování pacientů pomocí přístrojů snižuje pravděpodobnost, že zdravotní personál zaregistruje zhoršující se stav pacientů.

Z průzkumu zaměstnanců Národní zdravotní služby v Británii (NHS) zase vyplynulo, že třetina oslovených sester pociťuje, že vykonávají práci, která neodpovídá jejich kvalifikaci a praxi.

Česká asociace sester:  situace podobná v Británii tady nehrozí

Na otázky Medical Tribune odpovídá Irena Pejznochová, mluvčí České asociace sester

Kolik potřebujeme registrovaných vysokoškolaček v České republice? Nedopadneme stejně?

Možná je toto otázka spíše směřující  na Ministerstvo zdravotnictví  než na profesní organizaci. Nicméně  vzhledem k nedostatku kvalifikovaných sester u nás je to spíše pro nás systém narovnání a doplnění ošetřovatelských týmů. V zahraničí a nejen v Británii se jistě předpokládá, že je tam i více sester ze zahraničí. Což u nás celkem nehrozí. Kolegyně ze Slovenska, pokud zde nezaloží rodinu, tak se pomalu vrací do svých domovů. Podmínky pro práci se také pomalu začínají srovnávat.

Jakým způsobem ovlivňuje pracovní náplň sester v nemocnicích nárůst využívání elektronického monitorování pacientů? Zaznamenávají české sestry v této souvislosti změnu pracovní náplně?

Pokud myslíte nárůst zdokonalování a technický pokrok v monitoringu pacientů, tak je nutné říct, že naše sestry pracují podle stávajícího Katalogu prací, který stanovuje, že právě monitoring vitálních funkcí pacienta sleduje a vyhodnocuje registrovaná sestra, protože tyto činnosti spadají do její kompetence, nikoliv zdravotnického asistenta.

V našem zdravotnictví je spíše nedostatek všech zdravotníků – nejen registrovaných, ale i zdravotnických asistentů. Situace uvedená v článku by možná u nás hrozila spíše v sociálních zařízeních, kde zřizovatelé necítí potřebu zdravotnických erudovaných pracovníků snaží se všeobecné sestry převádět na sociální práci.

Britský server cituje průzkumy, podle kterých zdravotní sestry zaznamenávají  rizika nárůstu elektronického monitoringu pacientů. Jaké jsou v tomto ohledu vaše zkušenosti?

Zatím neřešíme žádnou situaci, která by vzešla z tohoto problému. Samozřejmě, že vždy když se příliš začneme spoléhat na přístroje, tak to může ovlivnit klinický pohled na stav pacienta ovlivnit naší pozornost. Sestra ale musí provádět kontrolu i mimo signalizaci přístroje a dokumentovat ji.

Každá třetí sestra se cítí v britských nemocnicích překvalifikovaná – tedy, že musí dělat práci, která neodpovídá její kvalifikaci. Existují v tomto ohledu nějaká data z českého prostředí?

Relevantní  data neexistují. Nebo spíše o nich nevíme. Samozřejmě,  že vzhledem k nedostatku pomocného personálu v českém zdravotnictví, sestra supluje i tuto práci. O tom víme.Vyřešit to ale může jen dostatek personálu a jasné stanovení a hlavně dodržování naplní činností jednotlivých odborností.To by mohlo zamezit i riziku na které poukazujete v uvedeném článku.

(ivb), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…