Reformy musejí zohlednit stárnutí populace a moderní technologie
Stárnutí populace a s tím související nárůst potřeby zdravotní péče, zejména dlouhodobé, rozvoj moderních medicínských technologií a regionální rozdíly ve spotřebě péče a úrovni zdraví, to jsou hlavní problémy, na něž by se měli zaměřit tvůrci dlouhodobých změn zdravotnického systému v Česku. Důležité je zachovat solidaritu veřejného zdravotního pojištění a zlepšit dozor státu nad veřejnými penězi.
Vyplývá to ze Zprávy o stavu, vývoji a výhledu zdravotnictví v ČR, kterou vypracovali odborníci v projektu Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví. ČTK má obsáhlý dokument k dispozici.
Projekt Kulatého stolu schválila loni v červnu vláda. Podobně jako takzvaná Bezděkova komise v oblasti důchodů usiluje tento projekt o řešení problémů českého zdravotnictví na základě dialogu napříč politickými stranami.
Zpráva je výstupem první analytické fáze, která si kladla za cíl odpovědět na otázku, co a proč je potřeba ve zdravotnictví změnit. Publikace má přes 350 stran a obsahuje 270 schémat, tabulek, map a grafů a názory více než 150 osobností a organizací působících ve zdravotnictví.
"Nejde o statistickou ročenku, politický manifest ani koncepci resortu zdravotnictví, ale je to referenční publikace kombinující faktografické údaje s názory odborníků," řekl ČTK koordinátor projektu Ondřej Mátl. Dodal, že na analytickou fázi naváže ve druhé polovině roku koncepční fáze, která má za cíl shromáždit a zveřejnit návrhy změn, které umožní řešit problémy, jež projekt identifikoval.
Ze statistik uveřejněných ve zprávě vyplývá, že nemocnost v Česku je porovnatelná se srovnatelnými zeměmi EU. Slabinou je motivace občanů k péči o zdraví, lidé nemají důvod řešit banální zdravotní problémy vlastními silami. Problémem je i časté zneužívání pracovní neschopnosti.
Struktura zdravotní péče vychází z historických, nikoli současných potřeb. Primární péče neplní roli koordinátora čerpání zdravotní péče, ambulantní specializovaná péče je poskytována nekoordinovaně. Chybějí lůžka dlouhodobé ošetřovatelské péče, pacienti pak blokují lůžka akutní.
Přes všechny tyto problémy je zdravotní péče v Česku jako celek na dobré evropské úrovni, je široce dostupná, a to v místě, čase i z pohledu finančního. Převážná část je plně kryta zdravotním pojištěním. Vybavenost moderními technologiemi je dobrá, mezi regiony jsou ale velké rozdíly.
Zdroj: ČTK