Reforma psychiatrické péče bude komplexní, obor má mít víc peněz
Psychiatrie dostává ročně devět miliard z 250 miliard korun, jež dávají zdravotní pojišťovny na zdravotní péči. Z evropských fondů by obor mohl získat na reformu zhruba čtyři miliardy korun.
"Reformovat je třeba všechny segmenty najednou, protože návaznost mezi péčí ambulantní, komunitní, akutní lůžkovou i následnou existuje. V rámci reformy psychiatrie se budou měnit proporce mezi nimi. Počítá se s tím, že část pacientů zkrátí pobyt v léčebnách nebo na lůžkách, starat se o ně budou centra duševního zdraví a souběžně o ně budou pečovat ambulantní zařízení," řekl novinářům Němeček.
Osobně považuje za nejdůležitější to, že VZP v pondělí jasně deklarovala, že je potřeba posílit financování psychiatrické péče tak, aby se dostala na úroveň obvyklou v západních zemích. Kabátek (na dolním snímku vpravo) potvrdil, že VZP je připravena nést zvýšené náklady, pokud analýzy ukážou jejich potřebu. Ministerstvo chce o financích pro psychiatrii jednat i se zaměstnaneckými pojišťovnami.
"Reforma není jen o čerpání evropských fondů, ale spíše o optimálním nastavení systému v ČR do budoucna. Detaily jednotlivých záměrů chceme do měsíce deklarovat a podepsat v memorandu," řekl ministr. Potvrdil, že na přípravě reformy se budou podílet i pacientské organizace.
Aktuálně je potřeba dát dohromady data o počtech pacientů, diagnózách a nákladnosti léčby, z nichž bude možné zjistit, kde a jaká péče chybí.
Počty léčených na psychiatrii podle dat VZP mezi roky 2010 až 2014 klesly o jedno procento, z 561.126 na 555.107, náklady na léčbu za stejnou dobu stouply téměř o třetinu, ze 4,2 miliard na téměř 5,5 miliardy korun. O osm procent ubylo hospitalizovaných v akutní péči a téměř o dvě procenta v následné psychiatrické péči.
"Cílem reformy je posílit kapacity ambulantních zařízení, pacienti s některými diagnózami nebudou už muset být hospitalizování v léčebnách nebo na akutních odděleních," shrnul ministr.
Koncem loňského roku se objevila kritika, že ministerstvo reformu psychiatrické péče zastavilo. Náměstkyně Lenka Ptáčková Melicharová tehdy ČTK potvrdila, že práce na reformě pokračují. Za vším je podle ní jen spor o peníze. Podle psychiatra Martina Jarolímka z psychoterapeutického sanatoria Ondřejov silná lobby léčeben podpořená některými psychiatry usiluje o to, aby peníze do komunit nešly a zůstaly jim.
Reforma psychiatrické péče je naplánována do roku 2025. Počítá s přesunem části péče z velkých léčeben, kterých je v Česku 22, do komunitních center duševního zdraví. Do dvou let by jich měly být po celé zemi otevřeny zhruba tři desítky, první dvě v řádu měsíců. Vedle toho se pracuje na dalších pilířích reformy, jako humanizace léčeben, kampaň pro destigmatizaci osob s duševním postižením, programy pro školy, spolupráce s neziskovými organizacemi.
ČTK
Reforma psychiatrické péče je v rukou odborných garantů, ministerstvo je podporuje
Na pozvání ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se v pondělí na MZ ČR konalo jednání odborníků o postupu transformace psychiatrické péče. Pozváni přijali jak přední kapacity české psychiatrie, tak ředitelé VZP a ÚZIS. Cílem je reformu psychiatrické péče pojmout mnohem komplexněji a šířeji než jen v souvislosti s jejím financováním prostřednictvím Strukturálních fondů EU.
„Jsem velmi rád, že výsledkem dnešní schůzky je konstatování, že plátci jsou připraveni aktivně přistoupit ke konkrétním reformním záměrům a plánům, které by měly měnit poměry v české psychiatrii, a podpořit je. Domluvili jsme se, že výsledkem budou konkrétní závazky a konkrétní dlouhodobé záměry v podobě třístranného memoranda, ve kterém budou zastoupeni kromě MZ i odborná psychiatrická společnost a zástupci plátců,“ upřesnil ministr Svatopluk Němeček.
„Je důležité, aby zde zůstaly psychiatrické nemocnice, které se zaměřují na dlouhodobou a následnou péči, aby v nemocnicích vznikala oddělení akutní psychiatrické péče a aby fungovala komunitní péče především v centrech duševního zdraví. Největší objem psychiatrické péče pak poskytuje samozřejmě sféra ambulantní,“ dodal ministr.
Podle názoru MZ ČR musí být lídrem reformy odborná psychiatrická společnost, protože jenom ti, kteří se psychiatrickou péčí denně zabývají, mohou mít představu o tom, jak by psychiatrická péče v naší zemi měla vypadat. MZ bude v jednáních dále pokračovat a kromě materiální pomoci poskytne i pomoc datovou prostřednictvím Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Stávající předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP a jeden z garantů reformy Martin Hollý po jednání uvedl: „Rád konstatuji, že domluva z jednání v užším kruhu z konce loňského roku má velmi jasné pokračování a postupuje práce všech pracovních skupin, tak jak je strategie reformy definuje. Strategie reformy z roku 2013 tak přestává být jen manuálem k čerpání evropských peněz a začíná být o skutečné změně v systému péče o duševně nemocné. Roli odborné společnosti vidím v moderování odborné diskuze a hledání křehkých, leč důležitých kompromisů. Jako aktuální vidím úkol zahájit práci na transformačních plánech psychiatrických nemocnic. V neposlední řadě je zásadní začít pracovat na tvorbě zákona o duševním zdraví, kde bude psychiatrická společnost odborným garantem.“
Další z odborných garantů, ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl přislíbil ministerstvu i plátcům pomoc ve formě expertní činnosti, která spočívá ve sběru, zpracování a interpretaci dat z pohledu poskytovatelů péče i lékařských, medicínských, psychologických a sociálních potřeb společnosti, které se mění a narůstají a je třeba je reflektovat.
„VZP bude hrát v reformě klíčovou roli a je připravena nést zvýšené náklady, pokud se prokáže, že systém je potřebuje pro zajištění dostupnosti péče pro psychiatrické pacienty,“ doplnil informace účastníků jednání ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Na závěr ředitel ÚZIS Ladislav Dušek ujistil účastníky jednání, že ÚZIS bude schopen předložit mapu komplexní péče v jednotlivých regionech ČR. Ta poskytne údaje o tom, kolik psychiatrických pacientů je léčeno, jak jsou staří, jakou péči konzumují a jak je pro ně dostupná.
tisková zpráva
Zdroj: ČTK, MZ ČR