Reforma? Připlatíme si v nemocnici i za léky
Ministru zdravotnictví prošla ve středu v noci první část reformy. Slavit však nemůže. Jednak nový zákon, který reformní kroky zavádí, musí Sněmovna schválit ještě dvakrát a poslanci by ho rádi "upravili". A hlavně: až druhá část reforem vysvětlí pacientům to nejdůležitější: co bude standardem a na co všechno si připlatí.
Pokud se nic nezmění a politici nebudou při dalších čteních ministru Leoši Hegerovi příliš zasahovat do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, pak si od podzimu připlatíme za den pobytu v nemocnici. Co všechno nový zákon, jemuž se říká "malá zdravotní reforma", změní v životě pacientů?
1. Poplatek za pobyt v nemocnici stoupne na stokorunu To je zatím nejviditelnější část reformy. Místo 60 korun zaplatíme za den pobytu v nemocnici stovku. Poplatek se nezapočítává do limitu, takže i když někdo stráví v nemocnici půl roku, zdravotní pojišťovna mu peníze nevrátí.
Ministr tvrdí, že poplatek je podle jeho studií pro pacienty únosný. Lidé však nemohou počítat s tím, že by se díky vyšší platbě dočkali třeba lepšího jídla v nemocnici.
"Navýšení peněz z poplatků za hospitalizaci půjde do rozpočtu nemocnice a s největší pravděpodobností tyto peníze využijeme na zvýšení mezd lékařů, na které nám chybí peníze," shodla se šéfová Asociace nemocnic Jaroslava Kunová, která zastupuje všechny velké nemocnice, s Eduardem Sohlichem, předsedou Asociace českých a moravských nemocnic, které sdružují menší zařízení.
2. Bude možné si legálně připlatit za nadstandard Nejpodstatnější věcí, kterou novela zavádí, je průlomová novinka: vůbec poprvé bude možné si u nás legálně připlatit za lepší péči a lepší materiál a nebude nutné dávat lékařům falešné sponzorské dary.
Problém je, že zatím ani ministerstvo samo neví, za co všechno bychom si mohli připlácet. Novela zákona totiž říká pouze toto: "Ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní péče v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem... a její poskytnutí je v souladu s účelným a hospodárným vynakládáním zdrojů veřejného zdravotního pojištění (dále jen základní varianta)."
Co to je ta "základní varianta péče", na kterou by měl nárok každý pacient, to zatím nikdo neřekl. Ministerstvo chce podle Hegera vybrat z pojišťovnou hrazené péče dvojice výkonů, které jsou stejné, ale ten dražší má v sobě prvek luxusu. Jako příklad uvádí kvalitnější čočku. Ta standardní, hrazená pojišťovnou, přijde na pět tisíc, existují ale i čočky za deset tisíc, s antireflexními vrstvami na lepší vidění v noci. Už obligátním příkladem je kvalitnější endoprotéza a obvazový materiál, třeba sádra. O moc více toho zatím ministr zdravotnictví Leoš Heger ani včera vyjmenovat neuměl.
"To je jádro našeho sporu s opozicí, která si představuje, že vezmeme třetinu výkonů a uvrhneme na ně spoluplatbu. Tak to není," ubezpečuje Heger. Podle něj, teprve až zákon projde, budou odborné lékařské společnosti hledat ve svých oborech, co by mohlo být nadstandardem.
3. "Pokuta" dvě stě korun za návštěvu lékaře-specialisty To byl návrh, který chtěl ministr prosadit – poplatek 200 korun za návštěvu ambulantního specialisty bez doporučení praktika. Nakonec se v zákoně nápad neocitl, pro koaliční partnery je příliš kontroverzní, takže ministr od něj nyní pomalu ustupuje. "Do tří neděl bych měl mít definitivně jasno, zda návrh ještě budeme předkládat," říká ministr. Stejně tak ze zákona vypadl návrh, aby lidé už neplatili za každý lék na receptu, ale jen za recept. Tady naopak mohli pacienti ušetřit 30 korun.
4. Podpůrné léky si nově zaplatíme sami Léky, které Státní ústav pro kontrolu léčiv označuje jako podpůrné, si budeme hradit sami. Jde asi o třicet léků, které například pomáhají lepšímu prokrvení nohou. Tyto léky se také nezapočítávají do ochranného ročního limitu.
5. Volná ruka ke slučování zdravotních pojišťoven Novinkou je i to, že se tisícům lidí změní zdravotní pojišťovna. Díky reformě dojde ke sloučení dvou velkých pojišťoven – ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny. A novela dává volnou ruku ke slučování i ostatním pojišťovnám.
Lenka Petrášová, Ivana Karásková
Zdroj: Mladá fronta Dnes