Přeskočit na obsah

Reforma nemá lidi bolet, tvrdí ministr Heger


Když se řekne reforma, člověk obvykle zpozorní. Většinou to totiž znamená zdražení služeb pro obyčejné lidi.

Když chcete měnit něco ve velkém systému, jako je zdravotnictví, tak to můžete udělat revolučně nebo evolučně, tedy vývojově. Reforma je něco mezi tím.

Některé věci v českém zdravotnictví je potřeba po 20 letech změnit razantně, ale není jich moc. Například chceme umožnit pacientům si připlatit za nadstandard.

Jsou tam ale i kroky nepříjemné a my jsme velmi pracovali na tom, jak je omezit a směřovat je spíše k poskytovatelům péče, lékařům, zdravotnickým zařízením a ke zdravotním pojišťovnám. To je klíčový bod reformy – donutit pojišťovny dělat práci, která by systém kultivovala a vedla je k větší efektivitě. Změny, které dopadnou na pacienta, by neměly být velké.

Myslíte? Za den v nemocnici zaplatí člověk namísto 60 korun stovku, návštěva specialisty bez doporučení podraží z 30 na 200 Kč, obyčejné plomby u zubaře se mají platit rovnou, návštěva u jiného než ´svého´ lékaře vyjde namísto 30 korun hned na 90. A další peníze za tzv. nadstandard. Kde na to mají lidé, třeba důchodci, brát?

Férově přiznávám, že se zvýší poplatek za hospitalizaci, jeden den bude stát sto korun. Je potřeba říci, že náklady na prostý pobyt a stravu, porovnáme–li je s hotely, jsou daleko vyšší než stokoruna. Tato částka je nastavena tak, aby zhruba odpovídala nákladům na pobyt v nemocnici.

Člověk ji spotřebuje i v případě, že je doma. Pokud jde o ty plomby, tak to je takový choulostivý bod, který je zatím stále diskutován. Je otázkou, jestli ho současná koalice schválí, anebo ho odsune na neurčito.

Plomby byly vybrány proto, že když si člověk pořádně čistí zuby, potřebuje je minimálně. Je to velký motivační efekt na to, aby lidé na své zdraví v tomto detailu mysleli.Akdyž říkáte, jak chudák důchodce k tomu přijde, že si má plombu zaplatit, tak my jsme to věkově omezili.

Od 65 let výše plomby lidé platit nebudou a zaplatí jim je zdravotní pojišťovna. Je tam několik výjimek i ve věku mezi 18 až 65 lety, a to pro lidi, kteří trpí onemocněním, které zvyšuje kazivost zubů.

Přirovnal jste pobyt v nemocnici k návštěvě hotelu. Jenže na rozdíl od nemocnice si tam neobjednám pobyt, když vím, že na něj nemám peníze. Když mám na deset hotelových dní, objednám si je. Ale co když budu potřebovat víc dní v nemocnici a nebudu na to mít? Pošlou mě domů?

Myslím si, že u nás existuje institut hmotné nouze, takže lidé, kteří jsou opravdu chudí a nemají peníze, z toho budou vyloučeni. Pro pacienty, kteří jsou dlouhodobě v lůžkové péči, například v léčebně dlouhodobě nemocných, se připravuje daleko snazší přechod do statutu sociálního lůžka tak, aby měli stejné podmínky jako lidé v domovech důchodců.

Tam je péče také poskytována, ale není placena ze zdravotního pojištění, nýbrž ze sociální sféry.
Pacient tam stojí podstatně méně, protože také podmínky pro poskytování péče jsou daleko mírnější.

Můžete ještě trochu konkretizovat pojem nadstandard? Je to tak, že kdo má peníze, bude si moci dovolit lepší a kvalitnější péči?

Příkladů nadstandardu nemáme moc, protože rozhodně nechceme snižovat standard péče. Jestliže se za posledních 15 let běžná operace žlučníku vyvinula tak, že se už nedělá cestou řezů, ale laparoskopií, tak to už je dnes standardem.

Přestože je daleko dražší. A my chceme tyto standardy zachovat, nikdo se nemusí bát, že půjdeme na úroveň před 15 lety.

Můžete uvést nějaký typický příklad?

Třeba operace oční čočky. Člověk, který má například zelený zákal a vymění se mu čočka, tak se vymění za plastovou dokonalou čočku, která stojí asi tři tisíce korun.

Pokud ten člověk předtím nosil brýle na čtení, bude je muset nosit i po zákroku. Ale existují i čočky, které jsou podstatně dražší a mají dva fokusy, takže člověk už má potřebu brýlí omezenou a nemusí je mít úplně na všechno.

Lidé, kteří budou mít o lepší čočku zájem, by měli mít možnost si na ni připlatit. Dneska se to dělá cestou obcházení zákona a nebo cestou různých nadací. Člověk tam ty peníze vloží a oni mu zaplatí čočku.

Pokud reformu prosadíte, změní se něco pro pacienty v Plzni? Přestanou třeba někam proudit dotace?

Zatím jsme na úrovni diskuze o redukci řekněme pěti procent lůžek v tomto roce ve Fakultní nemocnici v Plzni. Na pacienty by to nemělo příliš dopadnout.

 

Rokycanský deník  DANA VESELÁ

Zdroj: Rokycanský deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…