Přeskočit na obsah

Reforma ministra zdravotnictví dopadne i na pojišťovny

Redaktor:
Další rána pro VZP, po hrozbě odvolání jejího generálního ředitele teď hrozí, že přijde o státní jistoty a stane se z ní řadová pojišťovna.

Ivana Břeňková, místopředsedkyně OSZSP:
V případě, že nebude splňovat všechny podmínky, které jsou pro licenci dány, by mohla o svojí licenci přijít.


U VZP jsou v tuto chvíli pojištěny téměř 2/3 všech obyvatel Česka, kdyby padla, týkalo by se to 6 milionů pojištěnců
.

Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví:
Proč bychom měli bránit, aby se některé pojišťovny slučovaly mezi sebou navzájem, obzvláště s horším hospodařením.

VZP na tom není přitom finančně nejlépe. Je zcela bez rezerv a deník Aktuálně.cz informoval, že bude muset propustit 800 lidí. Nedávno navíc zpožďovala i platby zdravotnickým zařízením.

Jiří Rod, mluvčí VZP:
S trochou nadsázky VZP je na tom v tuto chvíli vyrovnaně tzn., jsme na nule. Ty rezervy jsme samozřejmě teď v době ekonomické krize vyčerpali.


V případě pádu jakékoli zdravotní pojišťovny může přebírat její klienty druhá nejsilnější pojišťovna a odbory se bojí toho, kdo to bude.


Leoš Heger, ministr zdravotnictví:
Principem tohoto zákona, který je zcela na prvním místě je, že to budou neziskové organizace.

David Rath, poslanec ČSSD:
Ministerstvo zakrývá pravou tvář, pravou tváří je připravit privatizaci zdravotního pojištění a zdravotních pojišťoven. Je to asi pokus o největší zločin, který jsme za posledních 20 let zažili.

Návrh zákona ministerstvo zatím probírá s odborníky, vláda a parlament se jím budou zabývat během podzimu. Kvůli nedostatkům ho už ale odmítl senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku.


Moderátor :Přemysl Čech
Podrobně Ivana Břeňková, místopředsedkyně OSZSP a Jaromír Gajdáček, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven a zároveň generální ředitel Zdravotní pojišťovny MV, dobrý večer.
Tak jak vy se díváte na ten ministerský záměr udělat z VZP řadovou pojišťovnu, odebrat jí jakési výhody, které v tuto chvíli má? Měla by o ně přijít nebo by měla zůstat, měla by se zařadit mezi tržní pojišťovny, jak to vidíte?


Ivana Břeňková

My to vidíme tak, že VZP by měla zůstat jako pojišťovna poslední instance, aby pojištěnci, kteří u ní jsou v současné době měli jistotu, že o tyto jistoty zdravotní péče nepřijdou. A vzhledem k tomu, jak je postaven ten věcný záměr, který půjde do připomínkového řízení, který zdravotní tripartita bude projednávat ještě jednou v listopadu, tak čekáme na to, jak bude upraven nebo jak budou připomínky zapracovány do tohoto věcného záměru.


My jsme se chtěli ptát i Pavla Horáka, generálního ředitele VZP, ale ten se z domluvené návštěvy studia bohužel omluvil, takže ten dotaz na vás, jak vy to vidíte - měly by si být pojišťovny rovné nebo tam připouštíte určité výsadní postavení třeba pro VZP, protože třeba má víc starších pacientů, na které potřebuje víc peněz?


Jaromír Gajdáček, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven, generální ředitel Zdravotní pojišťovny MV:
Je to jeden z mýtů, který se v současné době neustále opakuje, že VZP má ty chudé a nemocné. To už dávno není pravda, protože to portfolio pojištěnců se za ty roky celkem vyrovnalo. Dneska má každá zdravotní pojišťovna více než 55 % tzv. státem hrazených pojištěnců tzn., lidí, kteří do toho systému nepřispívají tolik jako zaměstnanci nebo zaměstnavatelé. My jsme toho názoru, že neexistuje žádný důvod, proč by jedna z pojišťoven pokud má existovat nějaké toleranční prostředí, které si má konkurovat, tak by neměla existovat žádná pojišťovna, která by měla nějaké výhody. To právě řeší ten návrh zákona o zdravotních pojišťovnách, kde si všechny pojišťovny budou rovny a měly by svým způsobem soutěžit na nějakém předem vytyčeném hřišti a ty mantinely pro to podnikání nebo soutěžení by měly být pevně stanoveny.


My jsme slyšeli zatím hypotetickou možnost, že by VZP mohla přijít o licenci, pokud by se jí ekonomicky nedařilo. Jaké jsou vlastně ty parametry pro to, aby licenci ustála nebo naopak o ní mohla přijít jakákoli pojišťovna?

Jaromír Gajdáček:
Současná právní úprava je taková, že VZP je zřízena podle jiného zákona než ostatní pojišťovny a skutečně všechny ostatní pojišťovny jakmile by se dostaly do tzv. červených čísel, tak tady hrozí nucená správa a hrozí zánik a odebrání licence. To v současné době VZP nehrozí, proto je tady určitý nerovný postoj a proto se domníváme, že i to hospodaření VZP nemusí být tak přísné nebo může být trošku únikové než u těch ostatních a ta novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která v současné době už je podepsána a začne platit od 1. 12., tak ta právě umožňuje fúze pojišťoven takže to prostředí by mělo fungovat tak: dostane-li se některá ze zdravotních pojišťoven...


K tomu se ještě dostaneme, zeptám se vás, jestli to vidíte podobně jako pan ředitel?

Ivana Břeňková:
Já nejsem mluvčí VZP a mě opravdu mrzí, že tu není pan ředitel Horák, aby k tomu mluvil, já bych mohla mluvit pouze za pojištěnce a to v tom smyslu, že pokud by VZP přišla o tu licenci, a ty podmínky zatím jsou v tom věcném záměru nastaveny pouze obecně, tak my si nedovedeme představit, která zdravotní pojišťovna by přebrala těch 60 % pojištěnců a jakou oni by měli jistotu, že půjdou k té správné zdravotní pojišťovně, takže z tohoto důvodu my máme obavy, aby zde nezanikl ten systém VZP a my jsme měli tu jistotu, že ten největší hrozen pojištěnců bude u té veřejné zdravotní pojišťovny.


My jsme v reportáži slyšeli názor ministerstva zdravotnictví, které připouští, že pojišťovny se mohou sloučit, že by se mohla sloučit příp. i VZP, pokud by dospěla do toho nového stádia. Vy v tom vidíte nějaký problém nebo by to bylo pouze administrativní bez větších komplikací?

Jaromír Gajdáček:
To je to, co jsem chtěl říct, tak to zopakuji. V podstatě to prostředí musí být nastaveno tak, že když se jakákoli pojišťovna dostane do ekonomických problémů z jakýchkoli důvodů, tak právě by měly být umožněny fúze a známe ty příklady ze zahraničí jako třeba Německo, kde je situace taková, že pojišťovny mají pravomoci zvednout nebo snížit procento výběru pojistného podle toho, jak se jim daří a pokud se té pojišťovně nedaří, tak místo v Německu aby zvedla procento výběru pojistného, tak hledá silnějšího partnera a já si dovedu úplně přesně představit toto u nás a to, že dneska VZP má 62 % trhu podle mě nic neznamená, protože ostatní pojišťovny mohou být silnější, mohou mít větší zásoby peněz a mohou hospodařit dobře. Já si myslím, že ten trh si to vyřeší sám, není žádný problém.


Trh si to možná vyřeší sám, pokud by došlo ke změně postavení pojišťoven příp. k nějakým fúzím, co by to znamenalo pro pacienty?

Ivana Břeňková:
Já zde musím trochu reagovat, protože my jsme - protože my bereme to, že veřejná péče je zdravotní péče, je to veřejná služba, neměly by se zde vztahovat podmínky trhu - a tam jsme my určitě v rozporu, ale to je věc nebo otázka na jinou debatu, takže my z tohoto důvodu, pokud si pacienti a všichni klienti platí veřejné zdravotní pojištění, musí mít nárok na určitou zdravotní péči, aby jim byla poskytnuta a současně s tímto materiálem možná že skočím na jiné téma, je i zavedení jednotného inkasního místa a s tímto my jako OSZSP a ČMKOS nesouhlasíme, protože opět se obáváme ty finance aby nedopadly tak, jako dopadly ve státním rozpočtu nebo jako dopadly v důchodovém systému.


Tak uvidíme, jak se bude legislativa vyvíjet dále. Děkuji, hezký večer, na shledanou.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…