Reforma financí souvisí s naší minulostí
Pokud premiér Mirek Topolánek (ODS) v debatě o reformě veřejných financí výrazněji ustoupí oponentovi, poslanci ODS Vlastimilu Tlustému, riskuje podle komentátora Hospodářských novin (HN) další propad v rozpočtu. Když Topolánek odmítne, riskuje propad reformy, myslí si komentátor.
"Premiér tak musí a) nakoupit více opozičních poslanců nebo b) proměnit Tlustého v izolovaného exota nebo c) uzavřít s inženýrem těžké mechanizace nějaký šikovný obchod - aby se, po topolánkovsku řečeno, Tlustý nasytil a koalice zůstala celá. Takový je úděl slabých vlád. Ale premiér nemůže naříkat. Sám si jej vybral," shrnuje autor komentáře v HN.
Komentátor Mladé fronty Dnes se věnuje mimo jiné rozhodnutí Nejvyššího soudu odmítnout dovolání nejvyšší státní zástupkyně v případu někdejšího agenta StB Pavla Minaříka, jehož soudy zprostily obžaloby z přípravy pumového atentátu v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.
"Boj o smysl komunistické minulosti není žádné odtažité štrachání v zapomenutých dějích, nýbrž aktuální politický zápas - antiamerikanismem kolem radaru počínaje, Křečkovými ochranami nájemníků konče. komunismus je v české společnosti stále přítomen, žije, vítězí. I Minařík je toho živým důkazem," píše autor komentáře v MfD.
Komentář Lidových novin se zabývá situací v českém zdravotnictví po zveřejnění zprávy české pobočky protikorupční organizace Transparency International, podle níž se mimo jiné přinejmenším 20 miliard korun ročně využije v českém zdravotnictví neefektivně. Autor komentáře si všímá toho, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) slibuje opravdovou reformu až napřesrok. Komentátor si klade otázku, zda zbývá do voleb dost času na důkladné změny. "A lze politicky přežít říznutí do systému, který si většina lidí zvykla používat jako sociální stát?" ptá se dále autor.
Zdroj: ČTK