Ředitelka dětské léčebny: V ČR je nedostatek dětských psychiatrů
V Česku je nedostatek dětských psychiatrů, a pokud se nezlepší podmínky jejich práce, nedá se očekávat, že obor přiláká mladé lidi. V rozhovoru pro časopis Medical Tribune to řekla ředitelka dětské léčebny v Opařanech na Táborsku Iva Hodková. Uspokojivá není ani spolupráce mezi dětskými lékaři, pedagogy, psychology a psychiatry, mnoho dětí s psychickými potížemi se tak ke specialistovi dostane až na poslední chvíli.
Práce s dětskými psychiatrickými pacienty vyžaduje podle Hodkové nejen odborné znalosti a zkušenosti, ale mnohdy i fyzickou sílu a trpělivost. Už jedenáctileté děti, které postihne afektivní záchvat, musí uklidnit až čtyři zdravotníci. Pro úspěch léčby psychicky nemocného dítěte je důležitá spolupráce s rodinou. Mnoho dětí ale do léčebny přichází přímo z ústavů sociální péče nebo dětských domovů.
Podle Hodkové je dětská psychiatrie výrazně podfinancovaná. V roce 1997 dostávala například opařanská léčebna od pojišťoven 600 korun na jedno lůžko, přestože náklady byly o 700 korun vyšší. Dnes pojišťovny platí asi o 400 korun více, mezitím ale stouply i náklady na lůžko na zhruba 1500 korun, řekla Hodková v rozhovoru. Aby se léčebna udržela, je podle ředitelky potřeba používat efektivní manažerské postupy a také hledat jiné zdroje financování. Opařanům například pomáhá mezinárodní hnutí Stonožka - Na vlastních nohou.
Problémům, kterým dnes čelí dětská psychiatrie, se bude věnovat dvoudenní odborná konference, která v Opařanech začíná tento pátek. Už patnáctý ročník Opařanských dnů se letos koná u příležitosti 120. výročí založení psychiatrie v Opařanech. Mluvit se bude například o poruchách příjmu potravy, kterým trpí hlavně mladé dívky, o traumatech ze sexuálního zneužívání nebo o nových antipsychotických lécích pro děti a dorost.
Kromě individuálních a skupinových psychoterapií a standardního léčebného režimu nabízejí Opařany i resocializační programy ve formě terapií výtvarným uměním, jízdou na koni, prací s květinami a pohybem. Dětská léčebna zajišťuje také školní docházku pacientů. Podle Hodkové nejvíce dětských psychiatrických pacientů trpí hyperaktivitou ve spojení s poruchami chování, vývoje osobnosti, afektivními poruchami, úzkostmi a posttraumatickým syndromem. Největší dětská psychiatrická léčebna v ČR v Opařanech ročně přijme zhruba 600 dětí, průměrná doba hospitalizace je 90 dní. Asi ze 40 procent jde o akutní péči, ve zbytku jde o následné doléčování. Z celkového počtu 60.633 hospitalizací tvořily děti v roce 2004 podíl 3,9 procenta. V ČR je 20 psychiatrických léčeben s bezmála 10.000 lůžky a tři dětské léčebny s celkem 320 lůžky. Na nedostatečné financování české psychiatrie dlouhodobě upozorňují i další lékaři. Podle ředitele psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích Ivana Davida je Česká republika na předposledním místě v EU ve výdajích na psychiatrickou péči. Jdou na ni zhruba čtyři procenta z celkových zdravotnických výdajů. Méně než ČR na psychiatrii přispívá jen Slovensko. Všechny psychiatrické léčebny by podle Davida potřebovaly asi šest miliard korun.
Zdroj: ČTK