Ředitelé nemocnic reformu vítají, z vybírání peněz nadšení nejsou
Ředitelům nemocnic na Vysočině se příliš nelíbí vybírání poplatků, které přinese reforma zdravotnictví, byť reformu samotnou vítají. Od ledna by měli pacienti platit za den v nemocnici 60 korun a 90 za pohotovost. V malé nemocnici to znamená za rok v nepřetržitém provozu vybrat asi 15 milionů korun ve více než 50 odborných ambulancích a zhruba milion za pohotovost. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi účastníky dnešního semináře k reformě zdravotnictví v Jihlavě.
Poplatky za návštěvu lékaře, recept, pohotovost, či den strávený v nemocnici jsou regulační, měly by zamezit zneužívání lékařské péče. Třeba Lékařská služba první pomoci, takzvaná pohotovost, podle ředitele pelhřimovské nemocnice Pavla Hraly určitě nezanikne. Nemocnice, která ji provozuje, by za rok od pacientů měla vybrat necelý milion korun. Určitě ji budou i nadále využívat třeba maminky s dětmi. Ubude možná těch, kterým se přes den nechtělo sedět v ordinaci praktického lékaře a večer si přišli pro recept na pohotovost. Rozdíl je ale malý - 60 korun, shrnul ředitel.
Na poplatcích by měli v celé nemocnic vybrat asi 13 milionů korun, což jsou necelá tři procenta výnosů. "Každou korunu vítáme, s každou korunou šetříme, ale stavět na tom ekonomiku nemocnice asi nepůjde. Pokud nám peníze zůstanou, koupíme za to třeba rentgen, či CT," řekl Hrala ČTK.
Také v jihlavské nemocnic by vybrané peníze šly na přístrojové vybavení a pokud to půjde, tak i na mzdy. Kvůli jejich zákonnému navýšení letos nemocnice skončí ve více než desetimilionovém schodku. "Přesnou částku, kterou bychom měli vybrat od pacientů, nemáme spočítanou, je tam spousta neznámých, výjimky, které jsou dány," vysvětlil ředitel Martin Šuma. Administrativa naroste, bude víc práce, centrální příjem peněz nepřichází v úvahu, konstatoval.
V novoměstské nemocnici by podle ředitele Zdeňka Kadlece vybrali na poplatcích za rok zhruba 15 milionů korun. "Trošku nám to zkomplikuje život, protože vybírat peníze budeme muset 24 hodin denně. Ale těch 15 milionů korun to nebudou peníze navíc, o to méně dostaneme ze zdravotního pojištění, to je ten problém," míní ředitel. "Moc z toho nadšení nejsme," dodal.
Vysočina se potýká s nedostatkem stomatologů i praktických lékařů. Náměstek hejtmana Pavel Hájek si od reformy slibuje, že poplatky ovlivní pozitivně poptávku po lékařské péči. "Na Slovensku klesla o 28 procent," připomněl.
Ministerstvo zdravotnictví by mělo příští měsíc vydat brožuru, v níž lidé najdou, za co a kdy mají u lékaře platit. Od ledna by měli dávat 30 korun za návštěvu lékaře a položku na recept, 60 korun za den v nemocnici a 90 za pohotovost. Brožura bude jak v ordinacích, tak na internetu. Metodický pokyn vydá ministerstvo také pro nemocnice a lékaře.
Zdroj: ČTK