Ředitel VZP. Správní rada hledá nástupce
Přestože se čas od času stále vrací spekulace, zda se pod ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny až příliš nekymácí křeslo, Zdeněk Kabátek vždy vlny kritiky ustál.
Nejčastěji je mu vytýkáno, že v době svého působení na ministerstvu zdravotnictví se mohl podílet na předražených nákupech do českých nemocnic. Právě na ně nedávno upozornil audit ministerstva financí. V pondělí na toto téma odvysílala reportáž Česká televize - více ČT: Čtvrtina z 200 nákupů nemocnic byla předražená.
Kabátkovi přitěžuje i skutečnost, že se jeho jméno objevuje i v zápiscích vazebně stíhaného exředitele Nemocnice Na Homolce.
Z deníku, který si Dbalý vedl, vyplývá, že se Kabátek s Dbalým scházel a hovořil s ním mimo jiné i o tendrech, jež jsou vyšetřovány protikorupční policií.
Nejostřeji proti šéfovi největší zdravotní pojišťovny vystupují poslanci vládní strany ANO, kterým jeho minulost vadí a i přes média jej vybízejí k rezignaci.
V kuloárech se již podle informací serveru Aktuálně.cz hovoří o několika kandidátech, někteří z nich by měli být dokonce přímo z managementu VZP.
MUDr. JUDr. Petr Honěk
Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně vykonával nejprve funkci ředitele Odboru léčiv a zdravotnických prostředků, postoupil do pozice náměstka pro zdravotní péči od 1. května 2013.
V současné době je „pravou rukou“ současného ředitele pojišťovny. Ještě jako ředitel odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP stál za vznikem tzv. pozitivních listů. Tento systém kritizuje některá odborná veřejnost jako neprůhledný, nahrávající konkrétním farmaceutickým firmám.
Petr Honěk společně s PharmDr. Jiřím Skalickým sestavili loni v létě pozměňovací návrh novely zákona č. 48/1997 Sb., který by mimo jiné měl uzákonit současný systém pozitivních listů. Cílem novely měla být „legalizace“ současných praktik zdravotních pojišťoven spojených s touto činností. Záměr kritizovali lékaři, lékárníci i zástupci některých farmaceutických firem. - více Uzákonění pozitivních listů – jaká bude kontrola?
Petr Honěk je také autorem kontroverzního návrhu na centralizaci smluvní politiky VZP - více VZP chystá centralizaci uzavírání smluv
Honěk přišel do VZP z farmaceutického průmyslu, konkrétně z biotechnologické společnosti Amgen, kde do poloviny roku 2012 zastával pozici Government Affairs Senior Manager.
Do společnosti Amgen byl na pozici government affairs manager přijat v r.2007. Do firmy přišel z farmaceutického gigantu Pfizer, kde se věnoval tři roky cenové politice a úhradám léků. V Amgen měl kromě této problematiky na starost také public relations.
Petr Honěk působí i jako politik. V komunálních volbách v roce 2010 byl zvolen zastupitelem za TOP09 v obci Líbeznice nedaleko od Prahy. Honěk vystudoval právnickou a lékařskou fakultu UK v Praze.
Ing. Jiří Kořínek
Někteří členové správní rady by na postu šéfa VZP rádi viděli ředitele jihomoravské pobočky této pojišťovny Jiřího Kořínka. Jde především o radní, kteří mají blízko k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi - Kořínek totiž sedí v jeho poradním sboru.
Ředitel Regionální pobočky Brno ve VZP pracuje už od 1. 1. 1992 - nejprve jako zástupce ředitele okresní pojišťovny Brno-město a od roku 1996 jako její ředitel. Po několika změnách v roce 2004 až 2006, kdy vedl práci ve Zlínském kraji, byl jeho pracovištěm Kraj Vysočina.
JUDr. Karel Hlaváček
Ke kandidátům, kteří mají zkušenost z práce ve vedení VZP, patří i JUDr. Karel Hlaváček, který byl náměstkem ministra zdravotnictví pro legislativu v době, kdy byl ministrem Ivan David, a současně i členem správní rady VZP. Následně ve Všeobecné zdravotní pojišťovně ještě v době, kdy byl generálním ředitelem Pavel Horák, zastával funkci ředitele právního úseku. V současné době působí v privátní advokacii v pražské advokátní kanceláři JUDr. Karel Hlaváček, Šustek & Co.
Narodil se v roce 1957 a žije v obci Jesenice. Nyní působí jako jednatel ve společnosti, H&H Services, spol. s r.o. Byl členem dozorčí rady ve společnosti EMACO WOOD TRADE a.s. Je také ve výkonném výboru Českého Compliance Institutu, který deklaruje snahu o hledání cest k transparentnímu dodržování právního řádu v praxi a rozšíření etiky ve společnosti a především v podnikovém sektoru.
ing. Miroslav Zámečník
V úvahu na nový post ředitele VZP přichází podle informací z tisku také ekonom a člen někdejšího vládního NERVu ing. Miroslav Zámečník.
Narodil se v r. 1962, je ekonomickým konzultantem. V roce 2009 byl členem a později předsedou dozorčí rady Českých aerolinií. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Od roku 2001 působí jako konzultant v oblasti finanční restrukturalizace a reorganizace insolventních podniků, firemních fúzi a akvizic.
Druhým oborem jeho specializace je problematika zdravotních systémů, financování a ekonomiky zdravotnictví. Těmto tématům se věnuje také jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů (Justiční akademie, České manažerské centrum) a přednáší v ČR i zahraničí. V minulosti byl například vedoucím Centra pro ekonomickou analýzu v kanceláři prezidenta Václava Havla, vyjednávačem Středoevropské zóny volného obchodu, zástupcem České republiky ve Světové bance a náměstkem ředitele Konsolidační banky.
Ing. Karel Šatera, Ph.D. MBA
Ing. Karel Šatera byl téměř osm let ve funkci generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) než byl správní radou odvolán ze své funkce v roce 2008, kdy byl prvním náměstkem MZ Marek Šnajdr.
Nyní působí Karel Šatera jako ekonom ve zdravotnictví a pracuje na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice v Ústavu správních a sociálních věd.
Karel Šatera je hlasitým kritikem současných poměrů ve VZP i na ministerstvu zdravotnictví. Například v příspěvcích pro Medical Tribune opakovaně kritizoval nehospodárné chování pojišťovny a přímo řízených nemocnic.
Narodil se v r. 1960. Působil celkem v sedmi společnostech, z nichž čtyři již zanikly. Nyní není aktivní v žádné společnosti.
Kabátek – být či nechat být?
K odvolání Kabátka ale nemají zástupci strany ANO ve správní radě VZP potřebnou sílu. Se členy dalších stran se totiž buď neshodují ve volbě Kabátkova nástupce, nebo nesouhlasí se změnou. Patří k nim jak někteří zástupci ze strany TOP09, tak i někteří sociální demokraté. Sám Kabátek deklaruje, že na funkci nijak nelpí a případnému odvolání by se nebránil. Zatím si však získal přízeň části radních, kteří v současné době nemají v úmyslu ho nechat padnout.
Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejmocnější pojišťovnou ve zdravotnictví. Má na starosti zhruba šedesát procent pacientů a ročně přes ni „proteče“ bezmála 150 miliard korun. Její šéfové mají rozhodující vliv nejen na toky miliard, ale také na existenci či neexistenci lékařských ordinací a nemocnic.
Jan Činčura, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz