Přeskočit na obsah

Řecko kvůli nadměrným přesčasům lékařů čeká soud EU

Řečtí lékaři pracují ve státních nemocnicích a zdravotních střediscích v průměru 64 hodin týdně, v některých případech ale i více než 90 hodin. V zemi přitom ještě není navzdory požadavkům EU zákonem zakotvena maximální doba včetně přesčasů, kterou mohou zdravotníci strávit v práci.

Proto se Evropská komise rozhodla pohnat Řecko před Soudní dvůr EU. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Země Evropské unie se už v roce 2008 dohodly na maximální týdenní pracovní době 48 hodin. Nicméně zaměstnanci se mohou dobrovolně a za přesně stanovených podmínek rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas. Pak mohou pracovat až 60 hodin, pokud se odbory se zástupci zaměstnavatelů nedohodnou jinak.

V případě, že se jako pracovní doba počítá i neaktivní pracovní pohotovost, což se týká lékařů, může to být až 65 hodin za týden. I v tomto případě nesmí jít ale o ustálené pravidlo, nýbrž o výjimečnou situaci.

Evropská komise dnes oznámila, že považuje současné pracovní podmínky lékařů v Řecku za nepřijatelné. Brusel to označil za vážné porušení směrnic EU o pracovní době, čímž jsou ohroženy nejen zdraví a bezpečnost lékařů, ale také jejich pacienti.

U přetížených lékařů se zvyšuje riziko, že určí chybnou diagnózu a nesprávný léčebný postup, anebo že nezvládnou například zákrok na pohotovosti.

Brusel v minulých letech už zaznamenal sérii stížností ze strany řeckých zdravotníků na to, že se Řecko dosud směrnicím nepodřídilo, přestože dostalo přiměřený odklad na přijetí příslušných norem. Země ale v tomto ohledu neučinila nejmenší pokrok.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…