Recept může být i v elektronické podobě
Recept na léky může být i v elektronické podobě, pokud s tím bude pacient souhlasit. Lékař předpis napíše do počítače a pošle ho do lékárny, kde si pacient medikamenty vyzvedne. Umožňuje to novela vyhlášky o předepisování léčivých přípravků, která dnes začíná platit.
Elektronický recept musí lékař opatřit svým elektronickým podpisem. V nemocnici pak doktoři musí předpis, který pošlou přes lokální počítačovou síť do nemocniční lékárny, doplnit ověřovacím kódem. Přidělí jim ho provozovatel zdravotnického zařízení. Elektronický podpis a kód na místě pro podpis lékaře mají recept zabezpečit proti případnému zneužití.
Pokud pacient dostane lék, který si musí plně uhradit, vyznačí lékař na receptu symbol "P". Když léčivý přípravek částečně pojišťovny proplácejí, mělo by se na předpisu objevit písmeno "C". Jestliže je medikament plně hrazený, doplní recept písmeno "I".
Elektronický recept zavádějí i jiné země. Například ve Švédsku si díky němu pacienti mohou vyzvednout léky v každé lékárně. Stačí jen přinést průkaz zdravotního pojištění a uvést rodné číslo. Předpisy přes počítač údajně zkoušejí i Británie, Německo či Francie.
Média v Česku nedávno přinesla informace o falšování receptů. Údajně každý stý lékařský předpis je padělek. Lékárnická komora proto navrhuje zavedení ochranných prvků na tiskopisy. Podvodům by mohly zabránit i elektronické recepty.
Zdroj: ČTK