Ratha potěšila ekonomická situace VZP
Se zástupci zdravotních pojišťoven se 1. srpna sešel ministr zdravotnictví David Rath. Po jednání řekl novinářům, že je velmi potěšen zejména ekonomickou situací Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Hospodaření VZP v prvním pololetí skončilo s více než pětimiliardovým přebytkem. Výdaje činily kolem 48 miliard korun, zatímco příjmy přes 53 miliard korun.
„Plán na druhé pololetí vypadá podobně optimisticky. Pokud by mělo dojít k nějakému výkyvu kvůli tomu, že pojišťovna budou muset vrátit státu předsunutou platbu za státní pojištěnce, dohodl jsem s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou předem bezúročnou půjčku ve výši předsunuté platby. Byla by poskytnuta až do ledna či února příštího roku, kdy by ozdravené hospodaření VZP zajistilo návrat tohoto překlenovacího úvěru,“ uvedl D. Rath.
Ministr dodal, že kumulovaný dlouhodobý dluh, který činil na začátku roku 10 miliard, je nyní pět miliard korun, což je optimistická zpráva. „Doufám, že nový management VZP tento pozitivní trend udrží dlouhodobě a že ani jiné pojišťovny se nedostanou do dluhů nebo nějakých problémů. Také věřím, že jsme začali novou etapu ve zdravotním pojištění. Podařilo se nám snížit míru chaosu v systému,“ řekl ministr.
Také ostatní zdravotní pojišťovny v České republice mají podle svých zástupců zdravé finance a fungují dobře. Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), do níž ministerstvo zdravotnictví poslalo v červenci kontrolu, plní plán redukce výdajů tak, aby „na konci roku byla bez jakýchkoliv problémů“. Podle slov D. Ratha nyní hospodaří z peněz, které si našetřila v minulých letech.
Představitelé pojišťoven ministra také informovali, že většina segmentů v prvním čtvrtletí vzrostla o víc než tři procenta ročně. Některým nemocnicím pojišťovny letos vyplatily meziročně dokonce o devět procent víc, ambulance dostaly o čtyři až pět procent více než loni. D. Rath prohlásil, že tolik peněz české zdravotnictví nedostalo za posledních deset let.
eve
Zdroj: -red-