Rath zveřejnil složení komise, která rozhoduje o výdajích na léky
O zařazení léku mezi přípravky hrazené ze zdravotního pojištění bude rozhodovat čtrnáctičlenná kategorizační komise. Sbor odborníků určí i výši úhrady z pojištění. Rozdíl mezi ní a maximální cenou léku doplatí pacient.
O počtu členů komise informoval časopis Euro v dnešním vydání. Rath již dříve ČTK řekl, že sbor odborníků povede docent Karel Němeček z odboru lékové politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Jména dalších členů neuvedl, aby prý nebyli vystaveni nátlaku farmaceutických firem.
Komise rozhoduje o výdajích pojišťoven na léky zhruba za 40 miliard ročně, to je čtvrtina všech peněz, které za rok protečou zdravotnictvím.
V komisi je podle zjištění ČTK po dvou zástupcích ministerstva zdravotnictví a VZP, po jednom ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Svazu zdravotních pojišťoven, České lékařské komory, České lékárnické komory, České stomatologické komory, Purkyňovy lékařské společnosti, odborných společností, jež nejsou členy Purkyňovy společnosti, Lékařského odborového klubu, Národní rady zdravotně postižených a Svazu pacientů, sdělil ČTK Vítězslav Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
V komisi jsou také jako pozorovatelé zástupci Mezinárodní asociace farmaceutických společností a České asociace farmaceutických firem. Ti již dříve kritizovali, že práce komise není v souladu s legislativou EU. Evropská komise dokonce požádala letos v říjnu Česko o vysvětlení postupu při přijímání lékové vyhlášky. Pokud by porušování takzvané transparenční směrnice EK pokračovalo, hrozí za to ČR i pokuta.
Ministerstvo po výtkách farmaceutů oznámilo, že pod Rathovým vedením byla činnost kategorizační komise upravena podle předpisů EU a léková vyhláška začne v každém případě platit od 1. ledna 2006. Rath se podle Eura netají tím, že pozorovatele z řad farmaceutů vyloučí, aby nemohli lobbovat za své výrobky.
Zdroj: ČTK