Přeskočit na obsah

Rath trvá na snížení marže u léků, s lékárníky se teď asi nesejde

Ministr zdravotnictví David Rath nehodlá ustupovat lékárníkům, kteří protestují proti snížení obchodní přirážky na léky. Rath snížil přitážku od ledna o tři na 29 procent. Lékárníci tvrdí, že to sníží jejich příjmy až o 15 procent a čtvrtina lékáren možná zkrachuje. Lékárníci proto vyhlásili stávkovou pohotovost a v pátek hodlají rozhodnout, zda vstoupí do stávky. Do té doby se chtějí s Rathem sejít.

"Nemám problém se s kolegy lékárníky kdykoli setkat," řekl novinářům ministr. Není si však jist, zda ve svém programu najde pro setkání s lékárníky ještě tento týden místo. Příští týden však si čas určitě najde, ujistil. Dodal, že lékárníci na stávku mají právo, ale věří, že v případě stávky zůstane většina lékáren otevřena.

Rath uvedl, že snížení marže o tři procenta je vlastně kompromisem. Vláda loni v létě rozhodla, že se změní systém přirážek na léky - z dražších přípravků by si brali lékárníci nižší procento přirážky než z levnějších. Lékárníci v úhrnu získají na marži 7,5 miliardy korun, touto změnou by o tři miliardy přišli, řekl ministr. Tříprocentním snížením marže přijdou nejvýš o 1,5 miliardy korun, tvrdí Rath. "Vyšli jsme jim vstříc a místo vděčnosti vyhrožují stávkou," poznamenal ministr.

Lékárníci ale uvádějí, že se o obchodní přirážku dělí s distributory léčiv. Skutečná marže, která připadá na české lékárny, je podle nich asi 19 procent, což má být výše srovnatelná s jinými státy.

O poklesu obchodní přirážky na léky rozhodla vláda na návrh Ratha. Snížení mělo vést ke zlevnění léků a k úspoře asi 750 milionů na výdajích. V prosinci se ale lékárníci, kteří snížení marže jako jedinou cestu k úsporám odmítají, dohodli s premiérem Jiřím Paroubkem na možnosti přechodného poklesu marže, pokud se v lednu najdou jiná úsporná řešení. Jednání příslušné komise, která má do konce ledna navrhnout úspory výdajů na léky, však zatím uvázlo na mrtvém bodě.

Rath přitom už plánuje, že sníží přirážku na léky v nejbližších měsících o další procenta, aby dosáhl původně plánované třímiliardové úspory. Podle něj mají lékárníci "nadstandardní" zisky a snížení marže jim prý neublíží. "Nemyslím si, že by kvůli tomu strádali," dodal. Pojišťovny za léky ročně dají zhruba 40 miliard korun.

ODS napadla záměr ministra dále snížit marži na léky. Vidí v tom pokračující snahu likvidovat především malé lékárny a výdejny léků. "Dopadlo by to tvrdě především na pacienty v menších městech a obcích. Zároveň se zvýší doplatky na životně důležité léky a sníží se jejich dostupnost," uvádí se v prohlášení, které ČTK obdržela.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…