Rath se sto dny ve funkci spokojen
Zatímco David Rath včera při rekapitulaci svých sto dní v čele ministerstva zdravotnictví nešetřil chválou, k nespokojeným lékařům a lékárníkům, kteří žádají jeho rezignaci, se přidaly i organizace sdružující pacienty.
Rath včera nepotěšil zaměstnanecké pojišťovny, jimž chce vzít část přebytků na jejich účtech. Zavedl totiž takzvané koeficienty Jánošík, kterými hodlá pojišťovny donutit, aby platily více za péči nemocnicím.
Výše koeficientu, podle kterého se bude přepočítávat úhrada výkonu, je odvislá od zůstatků na kontech pojišťoven. Zatímco Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) měla na konci roku téměř desetimiliardový propad, zaměstnanecké pojišťovny mají přebytek 3,5 miliardy. Šéf Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera řekl, že idea, aby pojišťovna, která dobře hospodaří, platila za operaci třeba dvakrát více než VZP, je postavena na hlavu.
Kritika vůči ministrově práci zaznívá z řad opozice i lékařů. Ministr si však své práce cení. Zejména toho, že se podařilo snížit zadlužení VZP, srovnat toky peněz v systému zdravotního pojištění a zavést hodnocení kvality péče. "Z tohoto pohledu to nebyl úplně promarněný čas," uvedl. Propad VZP podle něj zmírnily nucená správa pojišťovny, odvolání ředitelky Jiřiny Musílkové, navýšení platby od státu za důchodce, studenty či nezaměstnané a předčasná platba za ně.
Bonusový a sankční řád má navíc podle ministra donutit nemocnice řízené ministerstvem k lepšímu hospodaření a péči o nemocné. Rath k tomu chce přimět i ostatní nemocnice zákonem o neziskových nemocnicích. Úhradová vyhláška také podle Ratna nutí lékaře a nemocnice, aby více hospodařily s léky.
Na snížení úhrad za péči kvůli ministerské vyhlášce si však včera předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi stěžovala Asociace českých a moravských nemocnic. Podle předpisu smějí lékaři spotřebovat na péči o pacienty pouze o tři procenta peněz více než loni. Asociace v dopise uvádí, že Rath již naprosto ztratil její důvěru, a proto se obrací na předsedu vlády. Předpis kritizují kromě AČMN i lékařská sdružení a stomatologická komora. Svolaly kvůli němu na 24. února do Prahy demonstraci. Proti krokům ministra protestovali koncem ledna i lékárníci.
Podle organizací sdružujících pacienty ministr ohrožuje "zmateným a chaotickým" rozhodováním dostupnost zdravotnické péče.
Také předseda opoziční ODS Mirek Topolánek soudí, že Rathovy kroky vedou ke zhoršení péče a její dostupnosti. "Ministr účelově a nezákonně ovládl VZP, zákony se pokouší ovládnout pojišťovnický systém a nemocnice, které byly převedeny na kraje, snaží se také likvidovat privátní ambulantní sektor, ať jsou to lékárníci, dětští lékárníci či ambulantní lékaři obecně," řekl šéf ODS.
Rath navíc čelí podle informací Českého rozhlasu podezření, že ještě jako prezident České lékařské komory nabádal některé lékaře k neetickému a možná i korupčnímu jednání. Když informoval ambulantní specialisty o vyhlášce upravující úhradu zdravotní péče napsal, že pro ordinace s vyšším limitem úhrad léků bude výhodnější uzavřít s pojišťovnou individuální dohodu a tu doprovodit smlouvou s lékárnou na pětiprocentní provizi z lékařem předepsaných léků. Lékárníci by tak předcházeli provizí lékaře a ti by ve jejich prospěch naopak předepisovali drahé léky. Rath to popírá, v dopise prý pouze popisoval praktiky, které se dějí.
mkv rot
Zdroj: ČTK