Přeskočit na obsah

Rath: Rozhodnutí ÚS umožní privatizaci nemocnic

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) varoval, že středeční rozhodnutí Ústavního soudu zrušit některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích umožňuje krajům ovládaným ODS privatizovat nemocnice a odvádět zisk mimo české zdravotnictví. Rath v prohlášení také nepřímo vyzval občany, aby na ODS vyvinuli tlak a zkusili privatizaci nemocnic zabránit. Prohlášení ČTK poskytla mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

"Nyní mají rozhodnutí o dalším osudu nemocnic ve svých rukou jen občané. Pokud chtějí zachovat své nemocnice, musí vyvinout na ODS ve městech, krajích i vládě tlak a zkusit zabránit privatizaci nemocnic a donutit města a kraje tyto převést na neziskovou formu, která může existovat i nadále," soudí Rath.

Ústavní soud na návrh senátorů ODS zrušil ustanovení zákona o neziskových nemocnicích, která podle něj byla v rozporu s Ústavou. Soud dospěl k závěru, že díky těmto ustanovením zákon zasahoval do práva na samosprávu a práva vlastnit a nakládat s majetkem obcí, krajů a soukromých subjektů. Zřizovatelé zhruba 140 nemocnic uvedených v příloze zákona je tak nemusejí ke 28. listopadu přeměnit na veřejná nezisková zařízení.

Pravicoví politici se obávali toho, že zákon ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jejich oponenti naopak tvrdili, že zaručí dostupnou péči. Senátorům z ODS se nelíbilo zejména to, že seznam zahrnoval i nemocnice, které byly už dříve zákonem převedeny na obce a kraje. Ministerstvo zdravotnictví by podle kritiků získalo oprávnění rozhodovat o rozsahu a druzích poskytované péče. Obce a kraje by ale neměly možnost to ovlivnit. Zákon navíc nezajišťoval, aby stát nemocnicím hradil činnosti, které by byly direktivně nařízeny z ministerstva, uvedli senátoři ODS.

Podle Ratha dal Ústavní soud přednost ochraně obchodních zájmů hejtmanů z ODS před ochranou zdraví občanů. Rozhodnutí Ústavního soudu umožňuje krajům ovládaným ODS privatizovat nemocnice a odvádět zisk mimo české zdravotnictví, varoval s tím, že hejtmani z ODS a vláda ODS prý nemocnice převedou na obchodní společnosti a následně zprivatizují.

"V nemocnicích - obchodních společnostech se musí počítat se zhoršenou kvalitou péče o pacienty," uvedl Rath. Myslí si, že i průměrné platy zdravotníků jsou v obchodních společnostech výrazně nižší. "Privatizace nemocnic ohrozí dostupnost státem garantované zdravotní péče, neboť logicky dojde k potlačování nevýdělečných oborů, jakými jsou třeba interna či chirurgie a naopak nemocnice - obchodní společnosti budou zákonitě preferovat jen lukrativní činnosti, což se okamžitě přenese formou zvýšených výdajů do zdravotních pojišťoven, které se opět začnou propadat do dluhů," uvedl Rath.

Zákon o neziskových nemocnicích schválila sněmovna ještě před volbami, a to zejména hlasy ČSSD a KSČM přes odpor Senátu a prezidentského veta. Podle odpůrců zákona státu nic nebrání vytvořit síť veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení. Musí ale tuto síť vytvořit ze zařízení, která si ponechal, zdůraznil. Podle zastánců zákona to ale není možné, protože stát již nedisponuje takovým množstvím zdravotnickým zařízení, aby to mohl zajistit.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…