Rath: Ministerstvo zaplevelilo české zdravotnictví
Před 10 lety byla spokojenost s fungováním zdravotnického systému vyšší, když přesahovala hranici 40 procent. Podle dlouhodobého sociologického šetření Centra pro výzkum veřejného mínění, byl největší počet nespokojených lidí s českým zdravotnictvím v roce 2008. Spokojena s tím tehdy byla jen čtvrtina lidí. Na vině mohlo být zavedení regulačních poplatků. Současný ministr zdravotnictví Leoš Heger chce podle svých slov další částí zdravotnické reformy nejen vylepšit postavení pacientů. 8 novelizací zákonů a 4 úplně nové normy. To je další část zdravotnické reformy, kterou představil před měsícem ministr Leoš Heger. Klíčové jsou podle ministra dva zákony. O zdravotních pojišťovnách a univerzitních nemocnicích. První jmenovaný dá víc prostoru zdravotním pojišťovnám, jak regulovat zdravotní péči a motivovat pacienty. Například: kdo žije zdravě a chodí na preventivní prohlídky, dostane zadarmo vitamíny, nebo slevu na pojištění. Naopak obézního pacienta nebo kuřáka by mohly zdravotní pojišťovny i trestat.
Jaromír GAJDÁČEK, předseda Svazu zdravotních pojišťoven /15. 4. 2012/:
Si dovedu představit, pokud by bylo takzvané nominální pojistné, že bude platit ten celý příští rok o něco víc.
Václav MORAVEC
O tom, co, jak a za kolik, se ale nejspíš strhne velký politický boj. Ministerstvo zdravotnictví totiž přiznává, že prosadit další část reformy bude dřina. Stejně jako zákony promyslet a sepsat je do všech detailů.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/ /15. 4. 2012/:
Je velmi těžké prokazovat tomu člověku, jestli opravdu kouří, nebo ne.
Václav MORAVEC
Inspiraci může Česká republika hledat v zahraničí. A to ať pozitivní, či negativní. Dílčí zkušenosti má třeba Maďarsko. Pacient, který tam nedodrží léčebný režim, nedostane příspěvek na léky. Nedávno tam také zavedli takzvanou hranolkovou daň. Zjednodušeně řečeno: sladké nápoje, brambůrky a bonbony jsou výrazně dražší, než třeba jogurty, ovoce či zeleninové saláty.
Miklós SCZÓZCSKA, maďarský ministr zdravotnictví /15. 4. 2012/:
Funguje to. Dokonce už při výrobě, protože továrny omezují sůl a cukr.
Václav MORAVEC
Jasnější obrysy má v České republice plán, podle kterého nebudou pojišťovny platit za úrazy při rizikových sportech. Ten, kdo bude například chtít skákat padákem nebo lézt po horách, se pravděpodobně bude muset připojistit. Jinak si bude případné náklady za léčbu hradit sám.
Petr NOSEK, náměstek ministra zdravotnictví /15. 4. 2012/:
To rizikové chování přináší všem nám náklady na zdravotní pojištění.
Václav MORAVEC
Podle plánu Ministerstva zdravotnictví by nové zákony o veřejném zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách mohly vstoupit v platnost k 1. lednu roku 2014. Vedle přípravy zákonů chce ministerstvo pokračovat ve změnách sítě nemocničních lůžek. Upraví přerozdělování vybraného pojistného, zatím se dělí mezi pojišťovnami podle věku a pohlaví pojištěnců. Nově se zohlední i počty chronických pacientů. Ministerstvo pokračuje v práci na sloučení Vojenské zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Pozvání do Otázek přijali ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Děkuji, že jste hostem otázek, vítejte, pane ministře, dobrý den.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Dobrý den.
Václav MORAVEC
A vítám jeho stínového protějška z ČSSD, středočeského hejtmana Davida Ratha. Vítejte v Otázkách, hezký dobrý den.
David RATH, stínový ministr zdravotnictví /ČSSD/:
Dobrý den.
Václav MORAVEC
Pane ministře, které další kroky, když se podíváte na ty věci, které chcete prosadit, jsou klíčové, a námitka, že se to nedá stihnout ve druhé půlce vládnutí premiéra Petra Nečase ještě navíc v poměrně složitých poměrech, které jsou v Poslanecké sněmovně po minulém týdnu?
Leoš HEGER
Tak já bych pokládal jako za klíčové ještě další změny v pojišťovenských zákonech. My máme připravený věcný návrh zákona o zdravotních pojišťovnách, který sloučí dohromady všechny pojišťovny pod jednu střechu. A k tomu je potřeba ještě udělat celou řadu změn drobnějších, takových operativnějších v Zákoně číslo 48 o všeobecném zdravotním pojištění. Dát prostě určitá pravidla tomu systému.
Václav MORAVEC
A námitka, že už jste to dávno měli mít připravené včetně těch detailů, které se týkají toho, co si bude muset pacient připojistit, kde se bude muset připojistit, protože ukázal to například zákon o, a respektive vyhláška o dostupnosti zdravotních služeb, o souhlasu obou rodičů. Že některé ty věci jsou nepromyšlené a pak je zase novelizacemi vracíte zpět.
Leoš HEGER
No, tak já se musím odkázat na začátek svého funkčního období. Já jsem se nikdy netajil s tím, že zdravotnický systém je mimořádně složitý a je ho potřeba měnit postupně a nedělat další revoluce. My jsme těch revolucí tady měli dost a vždycky chybí trpělivost ho ladit. A tohle to já hodlám dělat dále krok po kroku. A kolik na to bude času, to je tak trošku vyšší moc. Navíc dělat výrazné změny v době, kdy ten systém se dostává do deficitu, a pohybujeme se v hospodářské krizi, taky není příliš jednoduché. Každá změna, do které se nalijí nějaké startovací peníze, je daleko, daleko snazší.
Václav MORAVEC
Davide Rathe, počítáte s tím, že budete v některých momentech komunikovat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a s touto vládní koalicí ještě na změně těch zákonů, které se týkají fungování zdravotních pojišťoven, a které se týkají i zdravotního pojištění jako takového?
David RATH
Tak my komunikujeme samozřejmě v rámci Poslanecké sněmovny, zdravotního výboru. Ale ta komunikace je téměř zbytečná, protože všechno, co zazní z našich úst v Poslanecké sněmovně a případně ve zdravotním výboru, tak je ze strany vládní koalice vždycky odmítáno. Takže my jsme volající na poušti. Říkáme své názory. Říkáme své komentáře. Říkáme své návrhy. Stejně to nemá žádný smysl, protože vládní většina má dost poslanců, aby s nikým o tom debatovat nemusela. Já myslím, že typický příkladem je přijetí zákonů, které platí. Příklad za všechny. Léčení dětí vyžaduje souhlas o bou rodičů. Všichni víme, že to od začátku byla hloupost. Říkali jsme to v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo i vláda nám říkala.....
Václav MORAVEC
Uznal a teď bude tu věc měnit.
David RATH
No uznal to poté, co to platí. Takže tady máme zákon, který několik měsíců platí, všichni jsou z toho zoufalí. A to není jediná chyba v tom zákoně. Takových tam najdem spoustu. Málokdo třeba ví, že lékaři musí mít knihy přání a stížností jako novinku, asi ministerstvu se zastesklo po době před listopadem 89, kdy restaurace a jídelny měly tyhle knihy přání a stížností. Víme, jaký měly efekt. Pak se zrušily. Nyní nám po 20 letech někdo asi zresentimentuje, ze zákona povinně zavedl do zdravotnických zařízení.
Václav MORAVEC
To znamená, souhlas obou rodičů je jen podle vás jedna chybná věc. A když už ministr chce tuto věc novelizovat, tak by měl novelizovat třeba zrušení knih přání a stížností u lékaře?
David RATH
Tam by těch novelizací byla potřeba celá řada. V podstatě já deska tu analýzu mám na stole. A příští vláda, která, doufám, bude sociálně demokratická, a bude mít, doufám, rozum v hlavě, tak v podstatě ty zákony bude muset komplexně celé prostě předělat. Protože to je jedna hloupost vedle druhé. My jsme na ty hlouposti, jak říkám upozorňovali v rámci Poslanecké sněmovny. Vláda se nám vysmála. Provalila si to většinou svých hlasů, které tam mají. A nám nezbývá, než čekat. Čili samozřejmě je to trochu demotivující, neustále jaksi ukazovat na ty jednotlivé dílčí chyby a hlouposti, když ta druhá strana v podstatě si tvrdohlavě na tom trvá, aby za pár měsíců nám dala za pravdu. Je to příklad s IZIPem, dnes aktuální. Je to příklad se souhlasem obou rodičů. Je to příklad s elektronickými recepty. Je to příklad s lékovou politikou. Je to příklad s knihami přání a stížností. Čili to máme desítky věcí, kterými současné ministerstvo zaplevelilo a zchaotizovalo ten prostor českého zdravotnictví.
Václav MORAVEC
A námitka, že těch změn bylo tolik, že toto jsou jen drobnosti, třeba ten souhlas rodičů, nebo knihy přání a stížností? A pane ministře, přijdete vy opravdu s komplexnější novelou, nebo se to bude týkat je rozvolnění souhlasu obou rodičů u dětských pacientů?
Leoš HEGER
Tak vezměme z toho, co tady dramaticky říkal pan hejtman Rath. Ten souhlas rodičů my jsme navrhovali, aby to bylo u velmi těžkých zákroků, například má-li se dítěti amputovat noha. To, že to právníci napsali vágně a jsou teďka na to dva výklady, to mě velmi mrzí a za to se omlouvám. Ale proti tomuhle principu nikdo v podstatě nebyl. A na tu vágní formulaci nikdo neupozornil. A pokud jde o knihy přání a stížností, to je resentiment, prosím, pana hejtmana. Jaksi za bývalým předsedou jejich strany, když tady zmínil, že byly v restauracích.
Václav MORAVEC
A vy ... v zákoně?
Leoš HEGER
My to máme samozřejmě v zákoně, protože tam máme pasáž o kvalitě. A jestli vy se, jestli vy se bráníte mít tady nějaký program kvality u každého lékaře, tak to je opravdu směšné. To já myslím, že Evropa je dneska někde jinde.
David RATH
Ano, v Evropě máte knihy přání a stížností.
Leoš HEGER
Ale uznám, že se jaksi tvrdě neshodneme na některých věcích. My bychom neradi tady měli státní zdravotnictví socialistického typu. Tak tam samozřejmě jsou ty rozdíly velké.
Václav MORAVEC
A které věci, ještě pane ministře, tedy uznáváte teď, že z té dosavadní části reformy, které se týkaly zdravotních služeb, které se týkaly postavení nás, jako pacientů, standardů, nadstandardů, se ukazují, že ne zcela fungují. A bude je zapotřebí zpřesnit, novelizovat tak, jako souhlas obou pacientů?
Leoš HEGER
Ano, je ještě jedna, ke které se veřejně hlásím. Jsou to vstupní prohlídky do zaměstnání. Tam uniklo, a to, prosím, nikdo nezpochybňoval, přestože diskuze o těch prohlídkách byla veliká, uniklo, že tam zůstalo, že musíte, chcete-li po někom, aby vám napsal nějaký posudek za tři hodiny, tak on musí mít na to vstupní prohlídku. To je samozřejmě nesmysl.
Václav MORAVEC
A to budete také novelizovat?
Leoš HEGER
Tam už to budeme také měnit.
Václav MORAVEC
Přepněte si na zpravodajskou ČT24. V diskuzi Davida Ratha a Leoše Hegera pokračujeme za pár okamžiků na zpravodajské ČT24. Připojí se k nám i odbornice ze světové banky Hana Brixi.
Zdroj: ČT1