Rath má 101 hlasů na "zničení" poplatků
Tomáše Julínka poslanci donutili, aby odpustil poplatky novorozencům. Daniela Filipiová osvobodila od poplatků v ordinacích děti do 18 let. Největší "zásek" do poplatků ale zřejmě čeká až na novou ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou.
Pokud se nestane zázrak, tak právě za jejího úřadování ztratí poplatky smysl. Stínový ministr zdravotnictví David Rath totiž už za dva týdny do sněmovny předloží návrh na zrušení všech poplatků pro nepracující důchodce, děti, zdravotně postižené a sociálně slabé. Právě tito lidé platí přes polovinu všech poplatků. Už dnes má Rath pro svůj návrh většinu 101 poslanců.
Jako "nosič" použije návrh na úplné zrušení poplatků, které prošlo před dvěma týdny do dalšího projednávání. "Zrušení poplatků se nám asi v nynější sněmovně nepodaří. Proto navrhujeme jako kompromis jejich výrazné omezení," říká Rath.
Hlasy KSČM a ČSSD má jisté. Stejně jako hlasy poslanců Evžena Snítilého, Ludvíka Hovorky, Věry Jakubkové a Olgy Zubové. "Vzhledem k tomu, že politika Demokratické strany zelených je sociálně citlivá, tak tento návrh podpoříme," říká k návrhu na osvobození dětí a důchodců Olga Zubová.
Odcházející ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové se návrh na další výjimky v poplatcích nelíbí. "Pokud by byly v systému poplatků udělány další výjimky, tak přestanou mít regulační efekt," varuje Filipiová.
Podle Filipiové mají poplatky svůj smysl. "Díky poplatkům se podařilo ušetřit prostředky za levné léky a přesunout je na péči pro těžce nemocné. Ve specializovaných centrech, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza a další závažné choroby, dostalo v roce 2008 zdravotní péči o 40 procent více pacientů než v roce 2007," vypočítává Filipiová.
Zároveň upozorňuje, že díky poplatkům ušetřily pojišťovny jen na lécích víc než 3,5 miliardy korun. Další 1,5 miliardy pak uspořily díky snížení "zbytečných" návštěv lékařů.
Rath ale trvá na svém. "Poplatky jsou asociální a brání hlavně starším a sociálně slabým lidem v přístupu ke zdravotní péči," říká. Už teď je tak jasné, že poplatky budou jedním z velkých témat sněmovních voleb. A to i ve chvíli, kdy se je podaří poslancům před volbami výrazně omezit.
kdo nezaplatí
- Nepracující důchodci
- Děti do 18 let
- Zdravotně postižení
- Lidé, kteří vydělávají méně než dvojnásobek životního minima (mají měsíčně méně než 6 252 korun).
HN. Petr Vašek
Poplatky pro důchodce skončí
- Rath má 101 poslanců, kteří zruší poplatky pro většinu lidí
- Někdejší Julínkovy reformy ztratí smysl
Postupná destrukce zdravotnických poplatků bude dál pokračovat. Stínový ministr zdravotnictví David Rath dal totiž ve sněmovně dohromady 101 poslanců, kteří hodlají osvobodit od všech poplatků děti, nepracující důchodce a zdravotně postižené.
Kromě 97 poslanců ČSSD a KSČM totiž chtějí pro osvobození dětí a důchodců hlasovat i nezařazené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, lidovec Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý. "Budu hlasovat pro jakékoli omezení poplatků," řekl včera HN Evžen Snítilý.
Důchodci s dětmi přitom nebudou jediní, kdo by měli mít během pár měsíců návštěvu doktora nebo výdej léků znovu "zadarmo". "Na dubnové schůzi sněmovny navrhneme, aby vedle nepracujících důchodců a dětí žádné poplatky neplatili sociálně slabí lidé s příjmy do dvojnásobku životního minima a zdravotně postižení," prozrazuje Rath. Pokud by Rathův návrh prošel, tak by poplatky přestaly mít smysl. Děti, nepracující důchodci a zdravotně postižení totiž platí přes polovinu poplatků.
Výrazné omezení poplatků by navíc znamenalo další zářez do hospodaření zdravotních pojišťoven, které jen kvůli krizi letos ztratí 11 miliard. Kvůli výjimkám by musely pojišťovny zaplatit několik miliard navíc.
Loni se díky poplatkům ušetřilo na zdravotní péči pět miliard korun. Nebýt těchto úspor, pojišťovny by už dnes musely krátit výdaje na zdravotní péči anebo hledat nové zdroje.
HN. Petr Vašek
Zdroj: HN