Rath: Kraj od srpna přejde na plzeňský model hrazení poplatků
Praha - Středočeský kraj změní systém hrazení zdravotnických poplatků za pacienty krajských nemocnic. Od 1. srpna přejde na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Novinářům to včera řekl hejtman David Rath (ČSSD).
Ukazuje se, že tento způsob tolik nezatěžuje krajskou pokladnu, navíc ho jako jediný v zemi nenapadalo ministerstvo vnitra. "Zachovali jsme tím splnění našeho předvolebního slibu, na druhou stranu tím reagujeme na novou situaci," uvedl Rath s poukazem na skutečnost, že ČSSD nedosáhla ve sněmovních volbách takového výsledku, aby mohla poplatky plošně zrušit.
Připomněl, že nově vznikající vláda chce poplatky dokonce zvýšit, a za takové situace je podle něj nynější model neudržitelný. "Kdybychom zachovali současný systém, tak bychom museli platit daleko víc, protože vláda chce třeba poplatky za hospitalizaci skoro zdvojnásobit," podotkl.
Původně se uvažovalo o tom, že o úhradu poplatku by mohli žádat jen sociálně slabí, nakonec se ale budou mít tuto možnost všichni. "Ale věříme, že občané naplní princip solidarity a že ti, pro které to nebude mít takový význam, o ten poplatek nepožádají," uvedl hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD).
Rath podotkl, že by bylo obtížné zkoumat poměry jednotlivých žadatelů a hejtmanství by se muselo spokojit s jejich čestným prohlášením. "Spíš spoléháme na rozumný přístup," dodal.
Upřesnil, že krajští radní k otázce poplatků nepřijali usnesení, pouze rozhodli o směru, kterým se hejtmanství bude dál ubírat. Konkrétní usnesení o poplatcích bude vypracováno do příštího jednání krajské rady a poté bude schváleno.
Poplatky tedy budou muset pacienti krajských nemocnic od srpna zaplatit, kdo ale bude mít zájem, může prostřednictvím formuláře doložit výši zaplacené částky a požádat kraj o její proplacení. Žádosti bude schvalovat krajská rada a seznam obdarovaných jednou nebo dvakrát ročně zastupitelstvo. V lékárnách krajských nemocnic budou podle Ratha nadále platit slevové kupony, ještě letos by se ale mělo přejít na propracovanější systém věrnostních karet.
Kraj loni vynaložil na hrazení regulačních poplatků přes 80 milionů korun a hejtman neskrývá, že je jejich úhrada pro krajskou pokladnu zátěží. Nový model by měl kraji hodně peněz ušetřit, hejtman odhaduje, že roční výdaje na hrazení poplatků klesnou zhruba na sedm milionů korun. "Předpokládáme, že o to budou žádat lidé, kteří mají souhrnné náklady tak vysoké, aby se jim to vyplatilo vůbec krajskému úřadu poslat," poznamenal.
Většina regionů už s proplácením poplatků za pacienty skončila, zvýhodnění dosud zůstává jen ve Středočeském a Plzeňském kraji. Rath řekl, že považuje za chybu a selhání Asociace krajů ČR, že ostatní regiony tento předvolební slib ČSSD tak rychle opustily.
Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) řekl, že každý z krajů rozhodoval vždy o poplatcích samostatně a asociace může pouze doporučovat a koordinovat. Postup krajů podle něj vzalo na vědomí předsednictvo sociální demokracie, což by měl Rath jako jeden z místopředsedů asociace respektovat.
"Škoda, že s takovým nasazením, jaké nyní mediálně předvádí v otázce poplatků vůči asociaci a svým kolegům, nepracoval dříve ve prospěch všech krajů," uvedl Hašek.
Rath ale tvrdí, že i předsednictvo ČSSD se klonilo k variantě počkat na sestavení nové vlády a na to, kdo bude ministrem zdravotnictví a vnitra, a následně přejít na nějakou kompromisní variantu. "Samozřejmě kraje jsou autonomní, jsou tam různé koalice, na jižní Moravě měl kolega Hašek koalici s ODS, pravděpodobně to nemohl už ustát, to proplácení poplatků. Byť to opustili, tak mu to nepomohlo, protože víte, že ta koalice se tam rozpadla a doposud tam nemají krajskou vládu," dodal Rath.
ČTK, khj lce
Zdroj: ČTK