Rath: ČSSD zásadně nesouhlasí se zdražením za pobyt v nemocnici
Sociální demokraté podle Ratha odmítají také rozdělení zdravotní péče na levnou a dražší, tedy o vymezení nadstandardů, na které by si pacienti připláceli. Schvalování zdravotnické reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09) budou podle Ratha zdržovat i obstrukcemi.
Zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici o 40 korun označil Rath za "drastické zdražení". "Poplatek se nepočítá do sociálního ochranného limitu. Musí ho zaplatit každý bez rozdílu. I ten, kdo nemá žádné peníze a žádný majetek," řekl Rath novinářům. Pacienti s potvrzením o nemajetnosti jsou ale od poplatku osvobozeni.
Pro sociální demokracii je poplatek za pobyt v nemocnici přijatelný, ale v nižší výši a pouze jako platba za stravu. Neměl by se tak vztahovat například na pacienty v kómatu nebo na umělé výživě, vysvětlil Rath.
ČSSD se podle stínového ministra staví proti vymezení nadstandardů. "Rozdělit zdravotní péči na lacinou, na kterou mají všichni nárok, a na tu ekonomicky náročnější, tedy na drahou, kterou si musí každý připlatit, to nám přijde naprosto nepřijatelné," uvedl Rath. Podobné dělení je podle něj "neetické a problematické".
Rath se postavil také proti plánovanému posílení pravomocí zdravotních pojišťoven. Podle ČSSD by měla být pouze jedna pojišťovna, která by byla státní a podřízená veřejné kontrole. Kritizoval i možné zrušení zákona o neziskových nemocnicích, které je podle něj krokem k privatizaci všech nemocnic. Zmíněný zákon prosadil jako ministr zdravotnictví Rath, žádná nemocnice se podle zákona na neziskovou nezměnila.
Opozice bude podle Ratha chystanou zdravotní reformu všemožně zdržovat. "Podle závažnosti změn (v zákonech) budeme volit odpovídající prostředky. Nejtvrdší prostředek, který máme k dispozici, je obstrukce," řekl novinářům Rath.
ČSSD však může využít i své převahy v Senátu. Normy týkající se zdravotnictví tak mohou sociální demokraté vracet zpět do sněmovny k opětovnému hlasování, dodal Rath.
ČTK tmn
Zdroj: ČTK