Rath: ČSSD chce, aby leteckou záchrannou službu zajišťoval stát
Sociální demokracie požaduje, aby leteckou záchrannou službu i nadále zajišťoval stát za pomoci policejních a armádních vrtulníků. Na tiskové konferenci ČSSD to řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath.
Jeho reakci vyvolalo slovo "smluvně" v legislativní předloze. Pokud by se letecká záchranná služba zajišťovala smluvně, hrozilo by, že se stane doménou soukromého sektoru, tvrdí Rath.
Ozbrojené složky tuto pomoc podle něj vykonávají v rámci svého výcviku, takže to stát prakticky nic navíc nestojí. Kdyby leteckou záchrannou službu ovládl soukromý sektor, bude to stát další peníze a vojenští a policejní piloti by stejně museli v rámci výcviku nalétat určený počet hodin, argumentoval Rath.
Stínový ministr si prý také nedovede podle současné legislativy představit spolupráci armády a policie se soukromými firmami, které by leteckou záchrannou službu smluvně zajišťovaly.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) Rathovy závěry již v sněmovní rozpravě odmítl. "Na tom se nic nemění. Kdo to bude provádět, o tom hovoří usnesení vlády z tohoto roku. A jedním ze zajišťovatelů je jak ministerstvo vnitra, tak armáda, tak soukromí provozovatelé. To znamená, tato věta o tom opravdu nerozhoduje," řekl poslancům.
Vrtulníky pro leteckou záchrannou službu nyní zajišťuje a jejich provoz financuje ministerstvo zdravotnictví. Zákon mu to ale zatím neukládá, ministerstvo to dělá na základě usnesení kabinetu z roku 1999. Ve sněmovně je však vládní návrh, který by tuto povinnost státu, tedy ministerstvu, výslovně zákonem uložil.
Letecká záchranná služba má v Česku deset stanovišť. V Praze, Brně a Hradci Králové ji zajišťuje policie, v Plzni armáda a v Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě soukromníci. Podle předběžné dohody by nadále policie měla provozovat základnu jen v Praze, základny v Brně a Hradci Králové by měly zajišťovat soukromé firmy. K tomu je ale nutná změna zákona.
Zdroj: ČTK