Rath chce rozšířit volný prodej léků
Ministr zdravotnictví David Rath chce rozšířit volný prodej léků tak, aby si léky vydávané bez receptu mohli lidé koupit třeba i v drogériích či benzinových pumpách. "Je to vhodná věc, kterou se určitě pokusíme nějakým způsobem uplatnit," uvedl Rath. Nechává si prý prověřit, zda by k takové úpravě stačila změna vyhlášky.
Rath to řekl poté, co sněmovna postoupila výborům k projednání vládní návrh zákona o léčivech. Poslanci ho poměrně hladce propustili do další fáze projednávání, sněmovna ale odmítla návrh na výrazné zkrácení lhůt pro jednání výborů. Zkrácení prosazovali sociální demokraté, kdyby uspěli, bylo by teoreticky možné o zákonu hlasovat ještě na této schůzi. Při dodržení běžných lhůt to lze očekávat až za několik měsíců.
Původní vládní předloha, kterou poslanci poslali do výborů, se změnami, o nichž Rath mluví, nepočítá. Neznamená to ale, že by je do ní sněmovna nemohla později včlenit. Rath chce také umožnit dodávky distributorů léků přímo do nemocnic, tedy bez prostřednictví lékáren. "To by muselo jít tímto zákonem," uvedl.
O prodeji léků, ale i jiných prostředků, jež přímo či nepřímo souvisejí se zdravím lidí, se s různou intenzitou debatovalo už v minulosti. V polovině roku 2000 začal platit zákon o léčivech, který praktickým lékařům znovu dovolil vydávat pacientům léky a vybavit jimi své ordinace v případě, že v daném místě nebyla dostupná lékárna. Upravil také podmínky registrace léků k volnému prodeji mimo lékárny a umožnil lékařům předepsat i lék v zemi neregistrovaný.
Již předtím umožnil prodej vyhrazených léků mimo lékárny předchozí zákon o léčivech, který začal platit v lednu 1998. Lékárníkům současně zakázal vydávat dětem do 15 let léky na předpis a prodávat jim volně prodejná léčiva.
Někdy ale způsobila ministerská nařízení komplikace. V době, kdy ministryní byla Marie Součková (ČSSD), vznikly nejasnosti kolem prodeje kondomů. Ministerstvo tehdy vydalo problematickou vyhlášku, která omezovalo jejich prodej v malých drogeriích, u čerpacích stanic a v automatech. Vyhláška o regulaci prodeje zdravotnických prostředků zařadila kondomy s teploměry a obvazy mezi výrobky, které mohli nabízet jen prodejci zdravotnických prostředků. Naprostá většina obchodníků ale o vyhlášce vůbec nevěděla a nedodržovala ji.
Podle loňského průzkumu společností Incoma Research a GfK kupují nejčastěji volně prodejné medikamenty lidé s vyšším vzděláním. Naopak lidé se základním vzděláním utráceli nejvíce za léky na předpis.
Ministr Rath je nyní ve sporu s lékárníky, kterým vadí že vláda snížila od ledna na Rathův návrh přirážku na léky z 32 na 29 procent. Zisk z přirážky si lékárníci dělí s distributory. Snížení marží podle lékárenské komory ohrozí čtvrtinu, a to hlavně malých lékáren. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba tvrdí, že Rath oslabuje roli lékárníků, zatímco v Evropě je trend přesně opačný.
Někteří pravicoví poslanci Ratha obviňují z toho, že prostřednictvím sociálních demokratů prosazuje ve sněmovně do zákonů na poslední chvíli významné změny, aniž by měli zákonodárci na jejich posouzení dostatečnou dobu.
Zdroj: ČTK