Přeskočit na obsah

Rath: Ať pacienti platí, ale pouze za jídlo

David Rath, stínový ministr zdravotnictví a středočeský hejtman, už netrvá na tom, aby ČSSD ve volebním programu slibovala úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Jak upozornily Hospodářské noviny, Rath má připravenou první verzi nového programu strany, v níž připouští placení v nemocnici.

* Zvažujete, že by lidé v nemocnici platili za stravu. Nebojíte se, že tím zmatete své voliče, když jste dosud bojovali za úplné zrušení poplatků?

Zaprvé to je věc, která ještě není rozhodnutá, zatím o ní jen diskutujeme. Když si uděláte rešerše z našich dřívějších vyjádření, tak zjistíte, že jsme o přijatelnosti poplatku za stravu hovořili od počátku, není to tedy žádná novinka. Je také rozdíl mezi poplatkem za hospitalizaci a příspěvkem na stravu.

My bychom zrušili všechny poplatky, i za pobyt v nemocnici. Za hospitalizaci teď platí i lidé, kteří v nemocnici nejedí, jsou třeba v bezvědomí.

* Takže by příspěvek na stravu v nemocnici neplatil ten, komu by jídlo do nemocnice nosili příbuzní?

Samozřejmě. Nebyl by to totiž poplatek za lůžko v nemocnici, ale pouze příspěvek na stravu.

* Co kdyby si někdo chodil kupovat jídlo do nemocniční kantýny, protože to jídlo, které by dostával na pokoj, by mu nechutnalo?

Kdo by řekl, že se bude stravovat sám, třeba tímto způsobem, neplatil by dál v nemocnici nic.

* Byl by ještě někdo automaticky od příspěvku na stravu osvobozen?

Lidé, kteří jsou v bezvědomí, lidé, kteří jsou na umělé výživě, malé děti, které matka kojí nebo živí nějakým sunarem. Znovu ale zdůrazňuji, ještě nevíme, zda touto cestou opravdu půjdeme.

* Počítáte také s tím, že by částka, kterou ročně lidé celkově zaplatí za poplatky, nepřekročila jedno procento ročního příjmu pacienta. Co by se do toho započítávalo?

Uvažujeme o jednom až dvou procentech ročního příjmu. Částka, kterou lidé doplácejí za léky, není malá. Hradí se také lázeňská léčba, stomatologická péče není levná, také ten příspěvek na stravu v nemocnici by se do toho počítal.

* Platit u lékaře podle výše příjmu a ne pevně stanovenou částku stejnou pro všechny vám připadá spravedlivější?

Určitě. Pro důchodce, který má důchod šest tisíc měsíčně, má roční poplatek tři tisíce korun úplně jiný význam než pro člověka, který má měsíční příjem sto tisíc hrubého.

* Poukazujete na to, že se stále plýtvá léky. Teď ministryně Filipiová připravuje návrh, aby nemusely být předepisovány celé krabičky léků, ale jen tolik léků, kolik pacient potřebuje. Podpořil byste to?

Ideální by bylo, kdyby vám lékař předepsal počet léků a v lékárně by vám přístroj do kornoutu nebo kelímku odpočítal přesně tolik pilulek léku, kolik potřebujete, ale to by znamenalo změnit celý farmaceutický systém ve střední Evropě.

Tohle se nepoužívá ani u nás, ani v Rakousku, ani v Německu. Neumím si představit, že by třeba lékárník stříhal platíčko s léky. Vy musíte třeba k lékům dostávat příbalový leták a ten je v každé krabičce jeden. To, co chce vláda, je dost těžko realizovatelná věc.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…