Přeskočit na obsah

Radiologové si připomněli historii tomografu i jeho nové možnosti

Letos je to 30 let, kdy lékaři v tehdejším Československu začali poprvé používat počítačový tomograf, takzvané CT. Od dob, kdy poprvé zobrazil vnitřní orgány, umí dnes nejmodernější přístroj v krátké době ukázat i malé srdeční cévy v pohybu. O zkušenostech s používáním moderních tomografů hovořila v Darové na Plzeňsku stovka českých radiologů, řekl ČTK přednosta radiologické kliniky fakultní nemocnice v Plzni Boris Kreuzberg.

Zatím nejmodernější duální CT, které mají v Česku jen nemocnice v Plzni a v Praze-Motole, dokážou vyšetřit v krátkém čase i prokrvení mozku, plic a věnčité tepny i u pacientů s těžkými poraněními, například po vážných nehodách. Lékař může sledovat lidi s vysokou tepovou frekvencí, srdeční arytmií nebo v kritickém stavu po zástavě krevního oběhu, což dříve nešlo. "Dokáže například také říci, jakého je chemického původu kamínek v ledvinách nebo močových cestách, aniž by se musel dostávat z těla a dělat se chemická analýza," uvedl Kreuzberg.

Se zdokonalováním CT a zrychlením vyšetření z původních až desítek minut na sekundy se snižuje zátěž pro pacienta. Tam, kde se dříve museli lékaři dostávat s katétrem, dnes stačí aplikovat kontrastní látku do žíly. Látka je šetrnější, takže mnohem méně vyvolává alergické a toxické reakce, uvedl přednosta.

První počítačový tomograf v Československu byl instalován v roce 1978 v Hradci Králové. Na začátku 90. let se začaly zavádět spirální CT, která obraz získávají pomocí spirálního snímání dat, na rozdíl od postupného snímání jednotlivých vrstev. Dalším skokem byla ještě dokonalejší multidetektorová CT, která se v ČR začala instalovat zhruba od roku 2002.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…