Rada nechtěla o slučování moravskoslezských nemocnic jednat
"Problém slučování jsme odsunuli. Některá obecní zastupitelstva, například v Novém Jičíně a v Opavě, chtějí vědět, co to bude znamenat, chtějí vést ještě diskusi. Já pokládám za korektní, aby byly seznámeny s postupem kraje," řekl o přestávce jednání zastupitelstva hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).
O tom, že návrh na sloučení krajských nemocnic do jedné velké organizace nebude zastupitelstvo projednávat, rozhodl v úterý klub krajských zastupitelů ČSSD. Záměr údajně neměl podporu ani u vedení ČSSD.
Záměr na sloučení sedmi nemocnic schválili krajští zastupitelé letos 23. března. Opozice s tímto návrhem nesouhlasila, avšak koaliční hlasy ČSSD a KSČM ji přehlasovaly. Smyslem sloučení nemocnic mělo být zefektivnění jejich hospodaření tak, aby nebyly ve ztrátě.
Podle kritiků tohoto záměru jde ale o nepřipravené a špatné rozhodnutí, které by lidem zkomplikovalo život. Proti slučování vznikly v některých městech petice, tu v Opavě například podepsalo na 24.000 lidí.
Opozičním zastupitelům se nelíbilo, že rada materiál o sloučení nemocnic vyřadila z programu. "Proč o tom nechcete vést debatu? Kdy chcete mluvit s opozicí?" ptal se zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS), který navrhl opětovné zařazení tohoto bodu do programu. Zastupitelstvo to však neschválilo.
Stanjura litoval, že zastupitelstvo plán na sloučení nemocnic nezarazilo. "Ta debata bude určitě pokračovat, bohužel za zavřenými dveřmi, uvnitř klubu ČSSD. Jsem přesvědčený, že hejtman Palas bude jednotlivě shánět hlasy, až dojde k číslu 33. Pak se najednou svolá zastupitelstvo a prohlasuje se to, toho se obávám," řekl Stanjura.
Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) uvedl, že osud plánu na slučování bude záviset na dalším vyjednávání. "Já se obávám, že ten tlak především regionálních politiků je tady natolik silný, že může rozhodnout a zvrátit i stanoviska jednotlivých zastupitelů kraje," řekl Konečný.
Kraj při záměru slučování nemocnic vycházel z analýzy, kterou pro něj vypracovala firma RGM medical a podle níž lze ušetřit v nemocnicích až 300 milionů korun ročně. "Některé prvky z analýzy použijeme. Tam jsou exaktní zjištění, která říkají, kde se plýtvá s penězi. Tyto prvky využijeme v rámci úsporných opatření v nemocnicích," řekl hejtman Palas. Dodal, že na uskutečňování těchto opatření bude pracovat tým odborníků, který bude velmi úzce komunikovat s vedením jednotlivých nemocnic, aby nepříznivou situaci stlačily.
Nemocnice podle hejtmana letos dál prohlubují svou ztrátu. "Nemocnice vykázaly za první tři měsíce ztrátu 60 milionů korun," řekl Palas. Situaci nemocnic podle něj zhoršuje to, že vláda dává méně peněz zdravotním pojišťovnám. Hejtman uvedl, že z krajských nemocnic jsou v největší ztrátě nemocnice v Novém Jičíně, Karviné a Opavě, na které se kraj zaměří. "Musíme udělat organizační změny takové, aby se v nemocnicích šetřilo. Dílčí změny v rámci úspor v těchto nemocnicích děláme už od podzimu," řekl Palas.
Náměstek Konečný uvedl, že kraj bude připravovat souhrnná opatření, která bude třeba okamžitě nastartovat. "Nechtěli bychom ztrácet čas, protože ta opatření, která je nutno provést, je nutno provést okamžitě," řekl Konečný. Podotkl, že očekával, že sloučením nemocnic se pro tato opatření vytvoří daleko lepší a efektivnější prostor.
Stanjura řekl, že vidí v zásadě tři jednoduchá opatření pro snížení ztráty nemocnic. "Vyměnit vedení odboru zdravotnictví, vyměnit náměstka hejtmana a vyměnit hejtmana. Ti všichni za to mohou," řekl Stanjura.
Moravskoslezský kraj zřizuje osm nemocnic. Nemocnice ve Frýdku-Místku, Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, Slezská nemocnice v Opavě a Nemocnice Třinec jsou příspěvkovými organizacemi a měly se podle záměru hejtmanství sloučit do jedné. Bílovecká nemocnice je samostatnou akciovou společností.
ČTK Vlastimil Vyplel
Zdroj: ČTK