Rada chce podat ústavní stížnost proti poplatkům u lékaře
Národní rada osob se zdravotním postižením chce podat ústavní stížnost kvůli zavedení poplatků ve zdravotnictví. Schválené poplatky jsou podle ní nepřiměřeně tvrdé vůči některým skupinám osob, zejména dětem do šesti let a lidem žijícím v domovech důchodců. V diskusním pořadu Nedělní partie to řekl předseda rady Václav Krása.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) však soudí, že strop poplatků u lékaře a doplatků na léky, který bude činit ročně 5000 korun, bude nižší, něž kolik mnozí lidé vynakládají za léky nyní.
Za návštěvu lékaře budou pacienti platit od Nového roku 30 korun, za den hospitalizace v nemocnici 60 korun a za ošetření na pohotovosti 90 korun. Poplatky mají podle Julínka omezit zbytečné návštěvy u lékaře.
"Dítě ve věku do šesti let má životní minimum stanoveno zákonem na 1600 korun měsíčně, při pobytu v nemocnici bude přitom platit 1800 za měsíc. Čili to je více než jeho životní potřeby," řekl Krása. Podle něj to odporuje ústavnímu pořádku, který zaručuje důstojný život občana. Podle Julínka však za děti platí rodiče a žena v průměrné rodině dostane od státu za tři roky rodičovské dovolené 140.000 korun.
Druhou skupinou, kterou zavedení poplatků těžce postihne, jsou podle Krásy lidé v domovech důchodců. Těm podle něho zůstává z jejich důchodu 15 procent, což je v průměru kolem 1200 korun. Tyto prostředky mají na hygienické potřeby, ošacení a také doplatky na léky, kterých berou čtyři až pět denně. "Máme zjištěno, že v současné době výdaje na zdravotnictví u nich činí více než polovinu jejich kapesného. Jestliže k tomu přibudou ještě poplatky za předpis a za návštěvu lékaře, tak tito lidé nebudou mít žádné prostředky na svoje osobní potřeby," prohlásil Krása.
Julínek zopakoval, že vytváření výjimek pro některé skupiny obyvatel by systém zkomplikovalo. "Ten pak nelze nastavit a nemá efekt," uvedl. Podle něj po vyčerpání stropu dostanou důchodci přebývající peníze zpátky. "To je záležitost poměrně bezpečná," dodal. Regulační poplatky podle něj zajistí stabilitu ve zdravotnictví a zajistí každému i drahou léčbu, řekl. To je podle ministra naopak naplněním ústavy.
Proti reformě již podaly ústavní stížnost ČSSD a KSČM.
Zdroj: ČTK