Psycho Film Praha nabídne snímky o eutanazii a sebevraždě
Festival Psycho Film Praha nabídne od 6. do 8. června v karlínském kině Atlas hrané snímky i dokumenty spojující náměty z oblasti psychiatrie a psychologie. Hlavním tématem druhého ročníku, který je partnerským projektem festivalu Mezi ploty a uskuteční se pod záštitou Psychiatrické léčebny Bohnice, je eutanazie a sebevražda, s nimiž jsou spojeny otázky lékařské, etické i estetické.
Organizátoři ze stejnojmenného občanského sdružení doplní projekce, které budou přístupny zdarma, komentáři odborníků z řad psychiatrů, psychologů a filmařů. Cílem přehlídky financované grantem Evropské unie je mimo jiné osvěta na poli duševních poruch. Kompletní program a další informace naleznou zájemci na internetové adrese www.psychofilm.cz.
"Závažným tématem nechceme u diváků vyvolávat depresi. Naopak, eutanazie se pomalu stává předmětem celospolečenské debaty a festival skrze uměleckou tvorbu a názory odborníků pomáhá nacházet odpovědi na otázky, které si dříve či později položí každý," řekl ČTK ředitel přehlídky Ivan David ml.
Do kategorie celovečerních filmů patří v programu například drama Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou Krzysztofa Zanussiho, černá komedie Kurz negativního myšlení, oceněná na karlovarském festivalu za režii a Českým lvem za nejlepší zahraniční film, a dílo předního filmového surrealisty Jana Švankmajera Spiklenci slasti. S ironií a nadsázkou pojednává o různě bizarních sexuálních deviacích.
v Dokumentární tvorbu zastoupí tři snímky dokumentaristy Tomáše Škrdlanta včetně filmu Hledání dobré smrti, ve kterém přinesl autentické příběhy umírajících. Na plátně se objeví i dokumenty z archivu Krátkého filmu, které ukážou filmařské nazírání problematiky závislosti na alkoholu a tvrdých drogách v Československu 50. až 80. let.
Zvláštní podkategorii tvoří raritní snímky, například propagandistická díla Třetí říše představující pokroucený, nacionálně socialistický výklad eutanazie, která měla fungovat jako masová vražda duševně chorých. Pseudo-dokumentární snímky Dědictví (1935), Dědičná choroba (1936) a Oběť minulosti (1937) měly démonizovat duševně nemocné v očích německého obyvatelstva. Ve filmech jsou použity autentické záběry z dobových německých psychiatrických léčeben.
Celovečerní film Žaluji Wolfganga Liebeneinera je hodnocen jako jeden z umělecky nejhodnotnějších snímků Třetí říše. Vypráví příběh lékaře, jehož manželka se dozví, že onemocněla roztroušenou sklerózou. Zoufalá žena, panicky se obávající budoucí agonie, prosí hlavního hrdinu o usmrcení. Ten po vnitřním boji souhlasí a čelí důsledkům svého činu. Podle Davida však budou na žádost německých partnerů na projekci vpuštěni pouze diváci na základě pozvánky, kterou lze získat na festivalovém webu.
Ve zvláštním bloku budou promítnuty studentské psychofilmy. Ukážou, jak se s atraktivními psychiatrickými tématy vypořádávají studenti současných českých filmových škol.
Zdroj: ČTK