Přeskočit na obsah

Psychiatričtí pacienti neleží jen v posteli

O tom, že péče o duševně nemocné nezahrnuje pouze „polykání prášků a čekání na jejich účinek celodenním ležením v posteli“, se 22. března snažil novináře přesvědčit ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Ivan David. Zdůraznil, že pracovníci léčebny zajišťují pacientům celodenní program, který obsahuje nejen psychoterapii, ale také pracovní terapii v chráněných dílnách (například šperkařské, košíkářské, knihařské, textilní, keramické).

Skupině pracovníků bohnické léčebny pod vedením Bc. Veroniky Galusové se podařilo získat finance z evropských fondů na podporu pracovní rehabilitace duševně nemocných ve výši přesahující 3,5 milionu korun. Projekt byl zahájen na začátku letošního roku. Jeho cílem je zkvalitnit a zlepšit stávající možnosti pracovní rehabilitace, rozšířit kapacitu chráněných dílen, která je stále nedostačující, a také zvýšit počet odborných pracovníků a jejich kvalifikaci. Dalším cílem projektu je vývoj speciálního softwaru pro pracovní rehabilitaci, a to nejen pro bohnickou léčebnu, ale pro léčebny obecně. Chráněné dílny, které dosud slouží hospitalizovaným klientům, by nově mohli začít využívat i bývalí pacienti, kteří do nich budou docházet.

I. David také připomněl, že letos oslaví patnácté výročí Centrum krizové intervence, které se nachází v areálu léčebny a je v provozu 24 hodin. Centrum provozuje linku důvěry, na které mohou lidé získat pomoc po telefonu. Pokud to nestačí, následuje osobní kontakt s klientem. Třetí „stadium“ představují intenzivní formy péče, a to buď pětidenní pobyt na lůžku s psychoterapií, nebo půldenní program, na který klienti docházejí z domova.

eve

Zdroj: Vlastní zpráva

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…