Psychiatrička Jana Novotná dostala cenu za přínos léčbě závislých
Zatímco před 35 lety se léčila téměř výlučně závislost na alkoholu, dnes se pozornost psychiatrů a terapeutů zaměřuje na heroin, pervitin nebo hrací automaty. První akutní psychózy způsobené rozpouštědly, léky a rostlinnými drogami se objevily v 70. letech. Léčebné postupy objevovala, jako jedna z prvních v ČR, Jana Novotná, která dnes dostala cenu adiktologie za výjimečný přínos oboru.
"Nebyli jsme na takové pacienty vůbec připraveni, neměli jsme zkušenosti ani přístup k zahraniční literatuře," řekla Novotná, která celý profesní život strávila na Moravě. Začínala v kroměřížské psychiatrické léčebně, dalších 35 let pracovala v léčebně v Brně Černovicích, kde čtyři roky působila jako ředitelka. V současnosti provozuje v Brně soukromou psychiatrickou ambulanci.
Přestože dnes už nejsou téměř žádné rozdíly mezi tím, jak se užívají drogy na Moravě a v Čechách, v začátcích masivního zneužívání nealkoholových drog tomu bylo jinak. "Na Moravě se tradičně zneužívaly různé rostliny (konopí, lysohlávky, durman), kdežto Čechy a hlavně Praha byly vyhlášeny užíváním kodeinu a derivátů z různých léků," vysvětlila Nováková. Vedle rostlin se na Moravě v 70. letech hodně zneužívaly těkavé látky, různá rozpouštědla i některé léky. Dlouho na Moravě nebyl heroin, který je dodnes spíše výsadou Prahy. Celorepublikovým fenoménem je od 90. let pervitin.
První přístupy v léčbě závislých na nealkoholových drogách se lékařka učila například v Polsku v takzvaných monarech, což byly nestátní skupiny zaměřující se zejména na léčbu závislosti na heroinu. Díky této zkušenosti začala i v Česku prosazovat léčbu závislosti nejen na půdě léčeben, ale i odborníky z neziskových organizací. Stála tak u počátku sdružení Podané ruce, které je dnes jedním z nejdůležitějších center léčby a prevence drogových závislostí v ČR.
Jednou z doplňkových metod léčby jsou pobyty v přírodě. "Nejlepší vzpomínky mám na třítýdenní pobyty ve stanovém městečku pořádané pro pacienty a jejich rodiny," řekla lékařka. Konaly se hlavně na přelomu 70. a 80. let. Někteří její tehdejší pacienti, kteří dnes znovu působí ve společnosti, mnohdy prý na významných pozicích, na ně rádi vzpomínají dodnes. "Léčba závislostí je běh na dlouhou trať, je dobré pacienty vyslechnout a mít srdce na dlani, nutné je ale zachovávat důslednost," shrnula hlavní poselství svého léčebného přístupu.
Michal Miovský z centra adiktologie odhadl úspěšnost komplexní léčby o závislé tak na 30 až 50 procent. U těch, kteří vydrží všechny fáze léčby, pak na 70 až 80 procent. Karel Nešpor z psychiatrické léčebny v Bohnicích míní, že v české společnosti stále převažují problémy s alkoholismem, přestože zneužívání nealkoholových drog je čím dál častější. V Bohnicích bylo loni hospitalizováno 1115 pacientů alkoholiků a 813 lidí závislých na jiných drogách. Doktorka Novotná má ve své ambulantní péči zhruba 350 alkoholiků a 450 závislých na nealkoholických drogách.
Cena adiktologie se letos udílela podruhé. Loni ji získali společně Jaroslav Skála s Luďkěm Kubičkou, kteří dali základ a směr léčbě alkoholismu v ČR. Skála založil například první záchytnou stanici na světě.
Zdroj: ČTK