Přeskočit na obsah

Psychiatři v Ostravě dali výpověď

Psychiatři Městské nemocnice Ostrava podali výpověď. Znamená to, že duševně choří pacienti musí hledat pomoc jinde? "V žádném případě, podařilo se nám najít náhradu," tvrdí vedení tohoto zdravotnického zařízení.

Deník zaujalo


Ještě nedávno to vypadalo, že lidem s depresemi a jinými duševními potížemi přibude další problém. Všichni psychiatři Městské nemocnice Ostrava totiž podali výpověď. Ohrožen tak byl chod psychiatrické ambulance a ordinace pro léčbu závislostí včetně protialkoholní záchytné stanice, kde lékaři sloužili služby.

"Poté, co vedení Městské nemocnice Ostrava výpovědi obdrželo, začalo s lékaři jednat o důvodech a možnostech jejich setrvání. K dohodě nedošlo, proto vedení nemocnice začalo hledat náhradu tak, aby nebyl chod psychiatrické ambulance s více než pěti tisíci pacientů nijak omezen," potvrdil mluvčí nemocnice Jiří Maléř s tím, že lékaři si představovali, že si otevřou soukromou ambulanci, do které si převedou pacienty z kartotéky městské nemocnice.

"Domnívali se, že se nemocnici nepodaří najít za ně náhradu a bude nucena psychiatrickou ambulanci zrušit. Páni doktoři si pak chtěli u pojišťoven tyto smlouvy zajistit pro sebe. O této snaze dokonce lékaři informovali vedení městské nemocnice písemně s nabídkou, že jsou u nás ochotni dále držet pohotovostní služby," upřesnil Maléř. Počínání lékařů dál komentovat nechtěl.

"Důležité je to, že chod psychiatrické ambulance zůstává nezměněn. Pacienti si jen budou muset zvyknout na jiné lékaře," konstatoval mluvčí.

Stávající primář psychiatrie Petr Augustin Deníku napsal, že výpověď společně s dalšími lékaři podali regulérním způsobem podle zákona s výpovědní lhůtou. O důvodech a plánech do budoucna se nezmínil, považuje je za soukromou záležitost.

 

V loňském roce bylo v ambulancích psychiatrického oddělení Městské nemocnice Ostrava ošetřeno celkem 6659 pacientů, pomoc ústavní psychiatrické pohotovostní služby vyhledalo 638 z nich.

Psychiatři, kliničtí psychologové a všeobecné sestry se tu starají především o pacienty, kteří trpí schizofrenií, depresivními, úzkostnými či manickými stavy, nemocné s demencí, Alzheimerovou chorobou, poruchou osobnosti, mentální retardací, vývojovou poruchou či poruchou příjmu potravy a dalšími psychickými problémy.

-------

autor: Mirka Chlebounová

Moravskoslezský deník

Zdroj: Moravskoslezský deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…