Přeskočit na obsah

Psychiatři omezují neakutní péči

Limity peněz jednotlivým praxím od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro letošní rok vedou psychiatry k tomu, že omezují neakutní péči. Pacienty s akutními obtížemi ošetří, ale prodlužují intervaly kontrol a psychoterapeutických sezení. Zjistila to ČTK. Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Pavla Tautermanna si už psychiatři zvykli na to, že jim čtvrtinu práce VZP nezaplatí. Letos to prý bude horší, zadarmo odvedou třetinu práce.

"Limity řeším tím, že léčím zadarmo," řekl brněnský psychiatr Jiří Berka. Podle něj může za vše cenová vyhláška, kterou loni vydal tehdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Navýšil hodnoty výkonů. Za stejnou práci mají mít lékaři více peněz. Regulace to neumožní, a tak lékař, který ošetřil více pacientů, nedostane peníze za všechny. "Byla to fikce, my pracujeme za stejné peníze pořád, jen vykazujeme více a dostáváme méně," shrnul Berka.

"Řeším to tak, že vykazuji vše, co udělám, a oni mi zaplatí asi dvě třetiny," řekla ČTK psychiatrička z Prahy Alena Baxová. Snaží se, aby nemusela prodlužovat intervaly návštěv pacientů, ale "samozřejmě ten tlak od pojišťoven tady je".

"Snažím se v tuto chvíli dodržet limitaci," řekla psychiatrička z Prahy Judita Strašrybková. Vypočetla si, kolik má peněz na jednoho pacienta. V psychoterapii prodlužuje intervaly sezení, akutní pacienty ošetřuje bez omezení.

"Řeším limity tak, že pojišťovně neúčtuju zdaleka všechny kontroly pacientů. Dostanu paušál a hřeje mě vědomí, že moji pacienti jsou v pořádku a mají péči, jakou potřebují," řekla brněnská psychiatrička Marta Holanová.

Obě lékařky vkládají naděje do reformy. Strašrybkové se nelíbí, že nyní do vztahu s pacientem zasahují peníze. Podle ní by bylo lepší, aby se řešily ve vztahu pacienta s pojišťovnou. Pojištěnec by si dohodnul s pojišťovnou, co za něj zaplatí, a sledoval by si peníze na individuálním účtu. S tím počítá reforma ministra Tomáše Julínka (ODS). Podle Holanové by se pacienti měli podílet na léčbě alespoň symbolicky, aby šetřili s každou tabletou. Pokud by měli individuální účty, věděli by, že peníze z jejich účtu odcházejí, a mohli by se rozhodnout, zda jim právě tento lék stojí za to.

Zatímco lékaři přičítají své finanční potíže Rathovi, prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, dlouholetý Rathův spolupracovník, viní Julínka. Jeho úhradovou vyhlášku považuje za špatnou. "Ambulantní specialista si může vydělat o tři procenta více na jednoho pacienta než loni bez ohledu na to, jakou péči provede. To může vést k účelovému chování, že si méně bude zvát pacienty na kontroly a bude se naopak snažit, aby jeho ordinací prošlo co nejvíce pacientů pouze jednou," řekl ČTK Kubek.

I v předchozích letech odváděli lékaři část práce "zadarmo". Měli ale naději, že v následujícím roce peníze za tuto práci dostanou, protože vykázané výkony se stanou základem pro výpočet. Podle Julínkovy vyhlášky ale bude základem objem zaplacené práce, a ten je kvůli regulacím až o třetinu nižší, vysvětlil Kubek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…