Psychiatři:Části reality show nebyly vhodné pro děti a alkoholiky
Reality show Big Brother na Nově a VyVolení na Primě obsahovaly pasáže, které byly nevhodné pro děti, dospívající a osoby závislé na alkoholu. Uvádí to studie psychiatrů Karla Nešpora z Psychiatrické léčebny Bohnice a Ladislava Csémyho z Psychiatrického centra Praha, v níž shrnuli závěry ze zkoumání sedmi dílů Big Brother a dvou pořadů VyVolení.
Studii, která je zaměřena pouze na alkoholovou problematiku, oba odborníci vypracovali na žádost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Rada již dříve udělila za nevhodné záběry porušující podle ní zákon pokutu 41,8 milionu korun pro Novu a 22,5 milionu pro Primu. Obě televize se proti pokutám brání u soudu, neboť se domnívají, že zákon neporušily.
Jako rizikové se v reality show podle autorů studie jevilo zejména nezdrženlivé pití alkoholických nápojů včetně otravy alkoholem a také spojování opilosti a koupání a opilosti a kouření, neboť ve skutečném životě hrozí při těchto kombinacích riziko utopení nebo požáru. Stejně tak podle autorů není vhodná propagace pití alkoholu u sexuálně aktivních žen v reprodukčním věku kvůli riziku poškození plodu. Riziko také podle psychiatrů představuje násilné jednání pod vlivem alkoholu.
Za mimořádně závažnou považují psychiatři skutečnost, že v posuzovaných ukázkách se lidé pod vlivem alkoholu dopouštěli slovní agrese, vyhrožování zabitím i násilí. Upozorňují, že většina případů domácího násilí se v Česku děje právě v situaci, kdy jsou jeden nebo oba aktéři pod vlivem alkoholu. Také velká část další násilné kriminality, včetně vražd, se podle nich stává pod vlivem alkoholu. "Uvedené partie mohou podněcovat kriminální jednání," píše se ve studii.
“Vzhledem k uvedenému považujeme posuzované ukázky ze zdravotního hlediska za rizikové a vysloveně nevhodné zejména pro děti a dospívající a také pro závislé na alkoholu," zní jeden ze závěrů analýzy.
Autoři také odkazují na zahraniční odborné studie zabývající se vlivem televize a reality show na veřejnost, tedy včetně dětí a dospívajících. "Neobstojí argument, že programy typu reality show zahrnují i odstrašující následky pití alkoholu. Odstrašení se totiž v prevenci nepovažuje za účinné," míní.
Zdroj: ČTK