Psychiatři by mohli v budoucnu vyšetřovat pacienty "na dálku"
Bohničtí psychiatři by mohli v budoucnu vyšetřovat pacienty na dálku. Umožní jim to projekt takzvané telepsychiatrie, na němž bohnická psychiatrická léčebna spolupracuje s Thomayerovou nemocnicí. Úspěšné realizaci ale stojí v cestě nedostatek peněz. Prioritou léčebny je v současnosti rozšíření počítačové sítě, ze 450 stanic jich chybí připojit ještě 60, řekla mluvčí léčebny Dagmar Žaludová. Telepsychiatrie se už využívá například v Norsku, Izraeli, Kanadě a Austrálii. Jejím cílem je kontakt lékaře s pacientem i ze vzdálenějších míst. Díky videokonferečnímu spojení by pacient nemusel dojíždět a zvýšila by se tak kvalita jeho života. Součástí "telemedicíny" je také webové poradenství, videokonference nebo chat. Některé programy umožňují například kvalitní přenos informací mezi jednotlivými pracovišti, díky němuž spolu mohou konzultovat odborníci z různých zemí.
Tyto moderní metody ale české léčebny ještě dlouho nebudou moct využít kvůli nedostatku peněz. Například bohnická psychiatrická léčebna, která se stará o 1300 pacientů a zaměstnává 1050 lidí, skončila loni se ztrátou 1,7 milionu korun. Investice tedy musí pečlivě vybírat, letos zaplatila například digitalizaci rentgenu, prioritou bylo také rozšíření počítačové sítě. Zatím nerealizovaným plánem do budoucna je také elektronická zdravotní dokumentace.
Česká republika je na předposledním místě v EU ve výdajích na psychiatrickou péči, jdou na ni zhruba čtyři procenta z celkových zdravotnických výdajů. Méně než ČR na psychiatrii přispívá jen Slovensko. V Česku je ročně hospitalizováno zhruba 42.000 lidí, z toho sedm tisíc v Bohnicích. Počet lidí s psychickými obtížemi stále roste, podle odborníků zejména v souvislosti se stárnutím populace a s návykovými chorobami.
Zdroj: ČTK