Prvním Hegerovým náměstkem bude Vladimír Pavelka
MUDr. Vladimír Pavelka (1948) působil řadu let jako ředitel jihočeských nemocnic, jako náměstek jihočeského hejtmana. Je jedním ze zakladatelů Všeobecná zdravotní pojišťovny. Do politiky vstoupil jako člen KDU-ČSL. Podobně jako řada ostatních členů této strany z KDU ČSL po volebním neúspěchu v roce 2008 vystoupil a přešel do strany TOP 09. Více informací o MUDr. Pavelkovi najdete ZDE.
Do funkce prvního náměstka, který je pravou rukou ministra zdravotnictví, má Pavelka nastoupit k 1. srpnu.
Je to už rozhodnutá věc, že se stanete prvním náměstkem ministra Hegera?
Více méně ano. Já jsem s panem ministrem v živém kontaktu. Probíráme spolu detaily ohledně programového prohlášení vlády přes problematikou ministerskou. Moje jmenování se předpokládá k 1. srpnu. Vše záleží na mé schopnosti do úřadu nastoupit. Podle toho, jak se mi podaří uzavřít minulou etapu svého života.
Jaké budou konkrétně vaše kompetence?
Zastupovat ministra v době jeho nepřítomnosti. Vzhledem k tomu, že je ministr nepřítomen hodně často – zasedá ve vládě a má spoustu dalších povinností, je role prvního náměstka velmi vlivná. Další moje nepřímé kompetence jsme zatím nespecifikovali.
Jak dobře se znáte s docentem Hegerem?
Známe se velmi dobře.
Odkud? Vy jste z Českých Budějovic, on z Hradce Králové….
Čechy jsou malé. Akcí, na kterých se potkávají doktoři, je spousta.
Takže vy jste se setkávali jako odborníci?
Jako řídící pracovníci. Já jsem řídil jihočeské nemocnici, on nemocnici královéhradeckou.
Při diskusích o tématech zdravotní politiky jste se vždycky shodli?
Ano. Ostatně jsme z jedné politické strany. Máme shodné názory na politiku. Oba jsme lidé povahově stálí, takže u nás nehrozí, že bychom mezi sebou měli nějaké konflikty.
Měl nový ministr možnost si k sobě vybrat svého muže číslo jedna a vybral si vás?
Ano.
My jsme s ministrem Hegerem mluvili v den, kdy se objevila informace, že bude novým ministrem a on říkal, že by si samozřejmě do svého týmu rád vybral své lidi, ale není si jist, zda to bude moci ovlivnit. Tím, že jste se stal prvním náměstkem vy, se mu splnila jeho původní představa?
To se musíte zeptat jeho. O těchto věcech já opravdu nemohu mluvit za něj.
Můžete ale vyloučit to, že by jste se do role prvního náměstka dostal na základě politických vyjednávání mezi stranami, tak jak se to děje aktuálně v jiných resortech, například na ministerstvu obrany či vnitra?
Tak tomu skutečně není. Zvolit si svého prvního náměstka je plně v kompetenci pana ministra.
Které první tři kroky podniknete jako náměstek?
První náměstek se musí především podílet na řízení chod celého ministerstva. Podniknout takové kroky, aby ministerstvo lépe fungovalo.
To je hodně obecná odpověď. Sám určitě cítíte, že taková slova moc nepřesvědčí…
Určitě nás čekají organizační změny, budeme připravovat podklady pro pana ministra. Je třeba dokončit legislativní problematiku, která je v chodu. Zákony, které prošly sněmovnou se nyní vracejí do vlády. Další hlavní věcí bude práce na programovém prohlášení vlády, protože to musíme do 4. srpna předat panu premiérovi.
Chystáte prověřit některá netransparentní rozhodnutí, která ministerstvo zdravotnictví podniklo v uplynulém období?
Určitě to nebude mezi prvními třemi věcmi, které potřebujeme udělat teď hned.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz