První změny: uleví se dětem
Příjmy zdravotnických zařízení z poplatků jsou kvůli pádu vlády ohroženy. Ubylo poplatků v lékárnách, za návštěvu lékaře již nevybírají ani dětští lékaři u pacientů do 18 let věku. Ušetří také senioři, kteří se dočkali některých výhod. Podle lékárníků je ale nový systém nejsložitější v Evropě.
Jsou to největší změny zdravotnických poplatků od jejich zavedení v lednu 2008. V ordinacích dětských lékařů už nebudou cinkat drobné. Velké změny čekají pacienty také v lékárnách. A senioři by měli snadněji dosáhnout na limit regulačních poplatků, po jehož překročení jim pojišťovna další poplatky i doplatky na léky vrací.
Dnes totiž začínají platit změny, které poslanci letos v lednu schválili v rámci kompromisního návrhu nynější ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS).
Pacienti ušetří hlavně za poplatky za léky. Hotově totiž budou poplatek platit jen u léků, u kterých je doplatek menší než třicet korun. To platí i v případě, kdy je doplatek na jedno balení léku více než 15 korun a lékař předepíše dvě najednou.
Lékárníci ale nový systém počítání doplatků a poplatků kritizují, že je příliš složitý. Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse se prakticky nedá dopředu říci, kolik bude pacient za lék platit.
"Podle počtu balení bude několik cen," upozorňuje Krebs. Je to právě kvůli odečítání poplatku za položku na receptu. "Česká republika tak má nejkomplikovanější systém určující konečnou cenu léků v lékárnách v celé Evropské unii," myslí si předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Lékárníci také upozorňují, že se v některých případech ode dneška může stát, že lidé plně osvobození od poplatků budou v lékárnách platit za stejné léky víc než ti, kteří poplatky platí.
Za návštěvu u lékaře už nemusí platit děti až do osmnácti let. Někteří dětští lékaři očekávají, že jim ode dneška opět přibude pacientů v čekárnách. Především ale řeší, jak nahradit výpadek příjmů z poplatků.
Z peněz vybraných na regulačních poplatcích totiž dětští lékaři financovali vybavení ordinací, ale také vyšší platy sestrám. Všeobecná zdravotní pojišťovna už oznámila, že dětským praktickým lékařům a dětským specialistům dohromady letos přidá 150 milionů korun.
"Způsob úhrady dohodne pojišťovna se zástupci dětských lékařů," říká mluvčí VZP Jiří Rod. Už teď je ale jasné, že peníze navíc nedostanou lékaři jen tak. Pojišťovna od nich bude chtít něco navíc, například delší ordinační dobu.
Zdravotní pojišťovny se zpočátku tomu, že by dětským lékařům nahradily zrušené poplatky, bránily. Lékaři pak upozornili, že si pak budou muset peníze vybrat od pacientů nějak jinak, třeba na sponzorských darech. Jestli k nim nakonec opravdu přistoupí, se teprve ukáže.
Na rozdíl od dětí senioři stále platí všechny poplatky. Přesto by na novém systému mohli vydělat. Obzvláště, pokud užívají více léků. Stejně jako u dětí se totiž i u lidí od 65 let snižuje roční ochranný limit poplatků a doplatků na 2500 korun.
Senioři jej navíc budou dosahovat snáz, protože se jim začne do limitu počítat víc doplatků na léky. Dosud se nepočítaly doplatky na doplňkové a podpůrné léky. A právě ty berou senioři často.
Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že počet lidí, kteří limit překročí, proti loňskému roku podstatně vzroste. Zatímco loni se nad limit dostalo ani ne 20 tisíc lidí, letos už by to podle ministryně Daniely Filipiové (ODS) mělo být přes 220 tisíc lidí.
"Většinou to budou lidé nad 65 let," dodává Filipiová.
Právě nová ministryně změny poplatků, které platí ode dneška, prosadila. A další změny odmítá.
"Ústupky, které jsme udělali, byly skutečně hraniční. Pak už by poplatky fakt úplně ztratily svůj smysl," varuje Filipiová.
Kromě samotných pacientů ušetří ode dneška na poplatcích i kraje, které dotují poplatky v některých nemocnicích. Třeba Středočeský kraj podle svého hejtmana Davida Ratha (ČSSD) ušetří zhruba dva miliony korun měsíčně.
Od ledna vydává na hrazení poplatků kolem osmi milionů měsíčně.
Zdroj: Lidové noviny