První laboratoře ICRC se v Brně otevřou příští rok
První výzkumné laboratoře budoucího Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) by se v Brně měly otevřít příští rok. Budou v nich pracovat čeští lékařští odborníci i Američané z prestižní Mayo Clinic. Novinářům to v Brně řekli autoři projektu. Přístroje, na nichž budou vědci provádět měření, se poté pouze přestěhují do nové budovy ICRC. Začne se stavět v polovině příštího roku a hotová bude v roce 2011, řekla ředitelka Fakultní nemocnice U svaté Anny Vladimíra Danihelková.
Tři nové laboratoře by vědci měli mít k dispozici přímo ve svatoanenské nemocnici. Pracovat tam chtějí od jara. Základem výzkumných týmů budou Češi. "Také díky těmto laboratořím se můžou do Brna vrátit naši tři odborníci, kteří jsou dneska na Mayo Clinic, a místo nich nastoupí nová posádka, která se bude zaučovat," uvedl iniciátor projektu a spolupracovník Mayo Clinic Tomáš Kára. Na práci se budou podílet i výzkumníci Mayo Clinic.
Další laboratoře budou mít vědci k dispozici v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU). Místnosti jsou podle Káry již postaveny, čeká se na vybavení přístroji za 84 milionů korun. Aparáty by se měly nainstalovat do září příští roku, od ledna 2009 by zde experti měli naplno bádat. Podle Káry je výzkum na veterinární škole důležitý. Podle evropských i amerických zákonů se každý nový lék a léčebný postup nejprve testuje na zvířecích modelech. Teprve když se osvědčí, přejde se ke klinickému výzkumu.
Vědci si podle Káry výzkum v mezinárodních skupinách vyzkoušeli v Brně už v uplynulých měsících. Měli ale ztížené podmínky. Museli například čekat, až laboratoře odpoledne opustí nemocniční pracovníci. Zkoumat mohli přes noc, v 07:00 ale laboratoře musely být znova připraveny pro vyšetřování vzorků od nemocných. "Nyní budeme moci dělat klinický výzkum 24 hodin denně, což byl vždycky náš sen," uvedl Kára.
Odborníci Mayo Clinic se s českou stranou dohodli na pěti základních oblastech, v nichž budou společně zkoumat. Jsou mezi nimi kardiovaskulární obory, gastroenterologie, tedy obory léčby trávicího ústrojí, neurovědy, onkologické obory a biotechnologie. Konkrétně by vědci měli vyvinout například nové metody pro diagnostiku a léčbu chronického srdečního selhání či zkoumat zavedení transplantace ostrůvku slinivky břišní, která má zlepšit léčbu pacientů s cukrovkou. Další výzkum se soustředí na léčbu nádorů mozku a epilepsie - cílem je vyvinout metody, které by nahradily dnes používané operace. Při nich se do mozku zavede katetr a radiofrekvenčním výbojem se epileptická nebo nádorová tkáň odstraní. "Pacient může druhý den po zákroku odejít domů," řekl Kára. Později se obory spolupráce možná rozšíří.
Projekt ICRC má zpoždění, díky otevření prvních dvou laboratoří se však dopad zpoždění zmírní, řekl Kára. ICRC má propojovat špičkový výzkum s léčením pacientů. Čeští nemocní by se prostřednictvím centra měli dostat k nejmodernějším lékařským metodám vyvíjeným ve Spojených státech, které by jinak do Česka přišly za tři až pět let. Česká vláda stále pro záměr rezervuje peníze. Na ICRC vydá od 1,5 miliardy do dvou miliard korun, řekl ministr Tomáš Julínek.
Součástí budování ICRC bude také přestavba svatoanenské nemocnice. S výzkumným centrem se více propojí; laboratoře výzkumníků i přednáškové sály budou například ve stejné budově jako lůžka pacientů. Budoucí komplex ICRC má mít dvě podzemní a pět nadzemních podlaží. Na nejvyšším, šestém technickém podlaží by měl být umístěn heliport. Jeho stavbu a provoz ještě musejí povolit památkáři a úřady. Nemocnice u svaté Anny sídlí v centru Brně nedaleko katedrály svatého Petra a Pavla.
Zdroj: ČTK