První dopady reformy pocítí lidé na peněženkách už za dva týdny
První dopady reformy pocítí na svých peněženkách pacienti už za dva týdny - od 1. prosince jim stoupnou poplatky za den v nemocnici z 60 na 100 korun. V novele zákona o veřejném zdravotním pojištění je i pasáž o lécích, od 1. ledna se má platit 30 korun za recept, ne jako dosud za položku na receptu.
Placení léků do 50 korun a doplňkových a podpůrných přípravků se pacienti k tomuto datu obávat nemusejí. "Od 1. ledna se pro pacienty v hrazení léků nic nemění, se změnami počítáme až k 1. dubnu," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Podle původního znění reformní novely si měli pacienti zaplatit sami všechny léky do 50 korun a také doplňkové a podpůrné přípravky. Ve správních řízeních musí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) provést revizi několika stovek přípravků, které do této kategorie spadají. To potrvá několik měsíců, pak teprve by mohla změna začít platit i v praxi.
Podle zdroje ČTK však SÚKL ani nebude správní řízení pro léky do 50 korun zahajovat. V přípravě totiž je už další novela, podle níž si mají pacienti sami platit všechny léky bez omezení ceny, které jsou současně ve volném prodeji a někdy je lékař předepíše na recept.
SÚKL v analýzách doložil, že omezení částkou 50 korun zdravotní pojištění nic neušetří. Naopak lékaři začnou psát větší balení a dražší přípravky, aby pacienti nemuseli nadále nic platit.
Ministr Leoš Heger (TOP 09) byl přesvědčen o tom, že lékaři to dělat nebudou, protože by jinak překročili paušzdravotních pojišťoven.
Výsledkem diskusí je pozměňovací návrh poslance ODS Marka Šnajdra, kterým se limit 50 korun ruší. Předběžně se prý už zdravotní pojišťovny dohodly na výjimkách, například pacienti nadále nebudou platit za léky na záněty slinivky nebo na cystickou fibrózu.
Sršeň potvrdil, že se počítá s výjimkou pro některá chronická onemocnění tam, kde by nákup léků pacienty neúnosně zatížil.
ČTK Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK