Průzkum: Fyzické násilí na pracovišti zažilo 17 % zdravotníků
Praha - Zkušenost s fyzickým násilím na pracovišti mělo v posledních 12 měsících 17 procent zaměstnanců ve zdravotnictví a sociální péči a s psychickým násilím 44 procent. Před šesti lety to bylo 12, respektive 38 procent, vyplývá z porovnání výsledků šetření z let 2010 a 2004, které má ČTK k dispozici. Násilí způsobuje nejčastěji špatná komunikace, dezinformovanost a stres z přepracování nebo nemoci blízkého.
"Pacient třeba přijde na špatné oddělení, to ho pošle na další oddělení a to následně na další. Než se dopátrá někam, tak už je agresivní a naštvaný," řekla ČTK Kateřina Hofmannová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Šetření zkoumalo násilí ze strany pacientů, zdravotníků vůči klientům i mezi zdravotníky navzájem.
Násilí zahrnuje třeba strkání, bodání, ale i slovní ponižování. Šikanu mezi kolegy zažilo 13 procent pracovníků, sexuální obtěžování tři procenta a rasové ponižování jedno procento, vše shodně jako v roce 2004.
Se způsobem řešení bylo velmi spokojeno 15 procent účastníků či svědků násilí, 22 procent poměrně ano, 29 procent průměrně. Málo bylo spokojeno 17 procent a stejně tolik vůbec ne. Pouze 60 procent zaměstnavatelů má zavedena nějaká opatření prevence násilí. Většinou se omezují na předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
V průzkumu odpovídalo přes tisíc pracovníků v oblasti zdravotnictví a sociální péče. Nejčastějšími respondenty byly ženy se středoškolským vzděláním ve věku 45 až 54 let zaměstnané ve veřejném sektoru.
Projekt Prevence násilí na pracovištích v oblasti zdravotnictví a sociální péče financuje EU prostřednictvím grantu ministerstva práce.
S větší ochranou záchranářů proti napadení počítá novela trestního zákoníku, kterou do sněmovny předložil Středočeský kraj. Zastupitelé argumentují tím, že roste počet případů, kdy lidé bezdůvodně napadají zdravotníky. Proto navrhují, aby se na ně vztahovala speciální ochrana ve formě vyšších trestů pro násilníky i v případech, kdy jsou záchranáři ve službě, ale zrovna neposkytují pomoc.
ČTK, svr
Zdroj: ČTK