Provádění peritoneální dialýzy sestrou
Nový výkon sestry – 06141
V roce 2009 pracovala nefrologická sekce ČAS spolu s ostatními odbornými sekcemi ČAS na prosazení výkonů do Sazebníku výkonů s bodovými hodnotami pro rok 2010.
Nefrologická sekce ČAS vypracovala návrh výkonu Provádění peritoneální dialýzy sestrou (handicapovaným pacientům) pro odbornosti 108 (nefrologie), 911 (všeobecná sestra), 913 (sestra v sociálních službách) a 925 (sestra v domácí péči).
Po složitých jednáních v pracovní skupině na MZČR se výkon do Sazebníku podařilo prosadit, jeho kód je 06141.
V Sazebníku je kód uveden pouze pro odbornosti 911, v registračním listu k výkonu jsou však uvedeny i všechny výše zmíněné odbornosti. Při jednání na MZČR v dubnu 2010 bylo dohodnuto doplnění výše zmíněných odborností do úvodního společného textu v připravované novele Sazebníku výkonů.
Peritoneální dialýza je jednou z metod očišťování krve. Léčbu si provádí pacient běžně sám - jedná se tedy o self-care metodu. Nemocný má do dutiny břišní trvale zaveden katétr, jehož pomocí je do dutiny břišní napouštěn dialyzační roztok, do kterého přes pobřišnici přecházejí určité látky a voda, roztok je v pravidelných intervalech vypuštěn a opět je napuštěn roztok nový. Tento proces se provádí zpravidla 4x za 24 hodin, běžně je prováděn manuálně, v indikovaných případech je možno použít přístroj (většinou v noční době).
Věk populace dialyzovaných nemocných se však zvyšuje a spolu s tím vzrůstá i počet nemocných, kteří jsou nějakým způsobem handicapováni. Tito nemocní jsou závislí na péči a pomoci svého okolí K handicapům v samostatném provádění peritoneální dialýzy patří jak komplikace způsobené základním onemocněním (např. diabetes), tak komplikace z oblasti psychosociální,.
Jednou z velkých výhod peritoneální dialýzy je možnost provádět léčbu ve vlastním sociálním prostředí pacienta (byt, domov důchodců, LDN). Pacienta léčeného peritoneální dialýzou není například nutno dopravovat 3x týdně na hemodialýzu, transportovat sanitkou, stresovat čekáním na sanitu, nemusí mít vytvořen (často opakovaně) cévní přístup pro hemodialýzu, nemocný má významně menší dietní omezení a výkyvy ve vnitřním prostředí.
Z uvedeného vyplývá, že nemocný, kterému může být poskytnuta odpovídající léčba a péče ve vlastním prostředí, má zcela jistě i vyšší kvalitu života. Vzhledem k tomu, že jedná o léčbu dlouhodobou a úplné vyléčení není možné, je aspekt kvality života z pohledu pacienta zásadní..
Naším cílem při navrhování kódu bylo umožnit provádění léčby ve vlastním prostředí nemocného a současně umožnit vykazování poskytnuté péče . Obsah výkonu je podrobně popsán v registračních listech, které můžeme na požádání poskytnout.
Ludmila Nermutová, nefrologická sekce ČAS
Zdroj: www.tribune.cz