Protony se v Praze dosud léčilo 82 českých pojištěnců
ČTK to zjistila u jednotlivých pojišťoven. Komerční centrum bylo otevřeno koncem roku 2012. Na dotaz ČTK uvedlo, že loni léčilo 120 pacientů a současný počet už přesáhl 300 z 22 zemí. Plánuje letos překročit 600 pacientů, jedná se zahraničními zdravotními pojišťovnami. V ČR má centrum smlouvu jen s VoZP, její obsah obě strany tají.
Roční kapacita centra po zprovoznění všech ozařoven a při dvousměnném provozu má být 2000 pacientů. Z nich 1650 mělo být od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), podle smlouvy o smlouvě budoucí by měla dávat centru 15 let miliardu korun ročně. Centrum na dotaz o příjmech neodpovědělo. VZP mu ale od začátku roku 2013 za dvacet léčených pacientů zaplatila jen zhruba 15 milionů Kč.
VZP platnost smlouvy o smlouvě budoucí z roku 2006 odmítá. Rozhodčí soud jí počátkem července dal za pravdu. Definitivní slovo vynese Obvodní soud Praha 6, termín jednání dosud nebyl stanoven.
"VZP je i bez smlouvy připravena zajistit protonovou terapii pro každého svého klienta, u kterého odborníci z komplexních onkologických center konstatují, že je pro něj opravdu nezbytná," řekl ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý. Stejně se vyjádřila i mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hanka Kadečková. Podle výčtu diagnóz Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky je protonová léčba vhodná v ČR aktuálně pro 100 pacientů ročně.
I bez smlouvy posílají na léčení své klienty také ostatní pojišťovny, některé ani do budoucna její podpis neplánují. Podle současných pravidel prý ji ani uzavřít nemohou. "Do doby, než bude protonová terapie zařazena do zdravotních služeb hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění, je to jediný možný způsob hrazení předmětné péče," řekl ČTK mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) Mario Böhme.
"Metoda není součástí seznamu zdravotních výkonů, proto ani s žádným protonovým centrem uzavřít smlouvu na tuto léčbu uzavřít nemůžeme," potvrdila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová.
Pojišťovny posílají pacienty s rakovinou do protonových center v Praze, Mnichově či Heidelbergu, pro každého vyjednávají úhradu individuálně
Podle vyjádření některých pojišťoven využila VoZP informací o smlouvě s pražským centrem k tomu, aby přetáhla k sobě co nejvíc pojištěnců.
"Je na uvážení každého pojištěnce, jak zhodnotí při výběru pojišťovny možnost případné léčby v pražském protonovém centru, je však pravdou, že ohlasy jsou zatím kladné," řekl ČTK mluvčí VoZP Richard Medek, který cílené přetahování odmítl.
Obsah smlouvy VoZP ani centrum nechtěly upřesnit. Ředitelka pro strategii a marketing protonového centra Iva Taťounová ČTK řekla, že obsahy smluv s obchodními partnery považují za důvěrné. Doplnila, že v minulém týdnu podepsali smlouvu se slovenskou pojišťovnou Dovera a zastřešujícím centrem onkologické léčby v Bělorusku The Belarusian State Medical University. Mají smlouvy/memoranda v Rusku s Rusfondem, v Bělorusku s Belorusian State Medical University a s jednou z republik Ruské federace - Baškortostánem.
Počty léčených (2013 a šest měsíců 2014) celkem v Praze a v cizině
VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA
Praha-léčeno: 24, vyúčtováno 20: za 14,9 milionu korun (průměr 745.000)
Mnichov-léčeno: 16 za 8,6 milionu (průměr 540.000)
ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA MINISTERSTVA VNITRA
Praha-léčeno: 10 za 9,1 milionu korun
Mnichov-léčeno: 2 za 1,56 milionu korun
ČESKÁ PRŮMYSLOVÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA
Praha i cizina-léčeno: 7 za více než 4 milionu korun
OBOROVÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA
Praha-léčeno: 7 za 4,9 milionu korun
VOJENSKÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA
Praha-léčeno: 31 plus 14 Slováků, vyúčtováno zatím 9 Čechů za 3,2 milionu korun, Slovensko náklady refunduje
ZAMĚSTNANECKÁ POJIŠŤOVNA ŠKODA (náklady neupřesnila)
Praha-léčeno: 3
Mnichov-léčeno: 1
Heidelberg-léčen: 1
REVÍRNÍ BRATRSKÁ POKLADNA
zatím žádná léčba
ČTK
Zdroj: ČTK